| madutza99 a întrebat:

Ce este curcubeul? cum se formeaza?

8 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Dispersia luminii in picaturile de ploaie descompune lumina alba in partile componente.

| Vladuthz a răspuns:

Buna. Mai pe intelesul tau lucrurile stau cam asa. Lumina cand intra intr-un anumit mediu (de exemplu sticla sau apa), ea se refracta (adica isi schimba directia in care isi continua drumul). Adica daca ea venea spre acel mediu, cand intra in el, se duce putin mai la dreapta, si iesa prin partea dreapta a sticlei, nu pe partea opusa. Asa este refractia. Difractia, este un caz special de refractie, in care lumina intra intr-un mediu mai special (adica o sticla cu o forma mai speciala sau o apa ce are o forma mai speciala, de exemplu picatura de ploaie care are o forma mai speciala) si este descompuna in 7 lumini de culori diferite care sunt refractate de acel mediu special. Asa si cu soarele si curcubeul. Razele soarelui intra in picaturile de apa ramase in atmosfera in urma ploii (deci razele soarelui reprezinta lumina, iar picatura de apa mediul special) si sufera fenomeul de difractie(adica lumina intra in acea picatura de apa, se descompune in cele 7 lumini de 7 culori are curcubelui, aceste 7 lumini la sunt refractate si iesa printr-o anumita partea a picaturii de apa).

| RAY a răspuns:

E simplu, lumina soarelui e alba ea contine toate culorile verde,rosu, albastru restul sunt nuante cand lumnia intra in picaturile de apa culorile se arata pe bolta cerului dar nu mereu conteaza umitidatea aerului, temperatura, practic e ca o clepsidra prin care trec culorile, vara daca dai drumul la apa vei vedea culcubeu

| Hombre a răspuns (pentru RAY):

Curcubeul are 7 culori, ROGVAIV (rosu, oranj, galben, verde, albastru, indigo, violet), nu are nuante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un fenomen optic. se formeaza atunci cand lumina soarelui se refracta in apa din atmosfera. dupa ploaie apa din atmosfera este mai densa si atunci apare si curcubeul.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Curcubeul este un fenomen optic și meteorologic care se manifestă prin apariția pe cer a unui spectru de forma unui arc colorat atunci când lumina soarelui se refractă în picăturile de apă din atmosferă. De cele mai multe ori curcubeul se observă după ploaie, când soarele este apropiat de orizont.Lumina alba a razelor solare sufera o schimbare (o refractie) la intrarea in picaturile de apa, astfel ca incepe separarea culorilor, iar la iesirea luminii din picaturile de apa, aceasta sufera o noua refractie care amplifica separarea culorilor.