| andrei2012 a întrebat:

Ce sentimente iti poate provoca o pictura, o imagine?

Am nevoie pentru ora de Desen unde o sa dau test si nu stiu ce sa scriu straight face

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Emotie,admiratie,o stare de liniste sau de neliniste, interes pentru tehnica folosita.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

O pictură îţi poate provoca o sumedenie de sentimente, nu există o listuţă pe care sunt scrise toate, pentru că sunt prea multe, nu au un număr, nu le poţi numi pe toate.
Depinde de culorile şi/sau nuanţele folosite, de tehnica folosită, de contrast, de tonuri, de subiectul abordat de artist în pictura respectivă...Etc.
Imaginează-ţi spre exemplu tabloul "Strigătul" de E. Munch şi aplică ce ţi-am enumerat mai sus pe acest tablou.

| keshaYRY a răspuns:

Depinde de imagine daca este una de iarna sau de toamna(mai intunecat) iti da un sentiment de tristete, de neiniste sufleteasca, insa daca este o imagine placuta iti da un sentiment de liniste, bucurie, placere... sper ca te-am ajutat

| JuriQuinn a răspuns:

Depinde de pictura daca este una in culori inchise mai multa tristete melancolie iar cea in culori vii fericire bucuria de a traii etc