| ZuZuAleX a întrebat:

Ce seriale coreene mai sunt pe tvr1?

8 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Asiacinefil Boys over Flowers, koreafilm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Giuvaierul palatului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legendele palatului doctorul hur jun (joon)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legendele palatuluitonguerintul Jumong

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce aveti cu serialele chinezesti. Giuvaerul palatului a fost un serial Sud-Coreean. In rolul principal (Janggeum) e actrita Lee Young Ae, o actrita foarte cunoscuta in Coreea de Sud.
Nume: Lee Young Ae
Hangul: 이영애
Profesie: Actrita si model
Data nasterii: 31 Ianuarie 1971
Locul nasterii: Seoul, Coreea de Sud
Inaltime: 165cm
Greutate: 48kg
Tipul sangelui: AB
Familie: un sot si doi frati mai in varsta.

Lee Young-Ae este o actrita sud coreeana care are numerosi fani in foarte multe tari, in deosebi in Estul si Sud-Estul Asiei unde curentul filmelor Coreene a dat navala. In ultimul timp si-a facut fani si in tari precum Iran (Orientul Mijlociu) Zimbabwe (Africa) si nici continentul european nu a scapat de influenta si frumusetea actritei.

Young Ae si-a castigat denumirea de "Oxygen Lady" cand si-a facut aparitia la debutul sau in televiziune ca model in anul 1991. Dupa succesul sau in reclamele comerciale televizate, a inceput sa capete din ce in ce mai multa faima din pricina rolurilor spectaculoase jucate in dramele si filmele coreene. Cariera sa a fost imortalizata intr-un Documentar al NHK in 2005 iar recent o multime de aspecte din viata sa privata dar si publica au fost aratate intr-un show special al binecunoscutului canal MBC.

Popularitatea sa a crescut considerabil odata cu performanta din filmul "Dae Jang Geum" film redat si pe postul national de televiziune din Romania sub denumirea de "Giuvaierul palatului". Dupa succesul extraordinar din Coreea de Sud, a fost distribuit si peste oceane, prima data in anul 2004 si a castigat foarte multe inimi ale spectatorilor, mai ales in Taiwan. In 2005, aproape jumatate din populatia Hong Kong a urmarit cu sufletul la gura ultimul episod al dramei. In China, sute de milioane de oameni au privit incantati drama coreeana, chiar daca aceasta era transmisa la o ora tarzie.

Din cauza acestui succes, Lee Young-Ae a fost invitata sa viziteze Hong Kong, Singapore, Taiwan, China si Japonia. Pentru prima data in 12 ani, NHK a fost obligat sa utilizeze cel mai mare spatiu "NHK Hall" pentru a putea gazdui showul (2006). Lee a fost invitata in 2007 la "Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival" (Festivalul International de sculptura in gheata si zapada Harbin) tinut in China, ca ambasador de imagine. O multime de fani i-au fost alaturi la o temperatura de sub -20 grade Celsius. A zburat intr-un avion Asiana pe care erau pictate patru portrete ale personajului Dae Jang Geum.

In spatele profesiei de actor se afla si un suflet mare, ea participand la cateva evenimente de caritate. In 1997 a mers in Ethiopia ca ambasador al pacii NGO si a vazut saracia oamenilor si bolile care ii ataca zi de zi. In 1999 a mers in desertul Thar din India pentru a face un show televizat. Mai tarziu, mai exact in anul 2001, a publicat aceste experiente in romanul sau autobiografic "A Most Special Love" si a donat toate incasarile din vanzarea cartii pentru realizarea altor acte de caritate.

In 2004 a fost recunoscuta ca ambasador al pacii UNICEF. Donatiile sale s-au indreptat catre numeroase spitale si scoli, in special catre o scoala elementara din China care a fost redenumita Scoala Elementara Lee Young-Ae.

Din autobiografia sa scrisa in 2006 "Young-Ae`s Vow", aflam cum a devenit actrita. Aici isi aduce aminte cum a reusit sa intre in televiziune lucrand cu Andy Lau in anul 1991 la un spot publicitar la o ciocolata. In 1995, a luat decizia sa termine scoala in domeniul artelor actorului. De atunci, a avut parte de o multime de roluri, de la personajul Dae Jang Geum pana la cel din filmul "Sympathy for Lady Vengeance" care se afla la polul opus.
A castigat premuiul de cea mai buna actrita la concursul de film Blue Dragon in 2005 si premiul Baeksang Art pentru filmul "Sympathy for Lady Vengeance" in 2006. In anul 2007 a primit medalia pentru merite culturale pentru contributia sa in industria filmului Coreean din partea guvernului statului Coreea de Sud.

In 2006 si 2007 a avut cel mai mare contract cu gigantul grup sud coreean LG Corp. devenind imaginea pentru toate produsele LG Electronics.

In luna august 2009, Lee Young-Ae se casatoreste cu un om de afaceri coreano-american nunta avand loc intr-un spatiu privat din Statele Unite ale Americii.

Filme

Sympathy for Lady Vengeance (2005)
One Fine Spring Day (2001)
Last Present aka The Gift (2001)
Joint Security Area (2000)
First Kiss (1998)
Inch'Allah (1997)

Seriale

2003: Dae Jang Geum (Jewel in the Palace)(MBC)
2001: Fireworks (불꽃)(SBS)
2000: Romance (로맨스) (SBS)
1999: Invitation (초대) (KBS)
1999: Ocean (파도 ) (SBS)
1998: Advocate (애드버킷 )
1997: Medical Brothers (MBC)
1997: The Reason I Live (내가 사는 이유 )
1996: Papa (파파 ) (KBS)
1995: Chanpumdanja (찬품단자 )
1995: Asphalt Man (아스팔트 사나이 ) (SBS)
1995: Seogung (서궁 )
1994: Dash (질주 (Jilju))
1993: How about your husband (댁의 남편은 어떠십니까 ) (SBS)

Premii
1994 SBS Drama Awards, Cea mai buna actrita tanara
1995 KBS Drama Awards, Premiul de popularitate
1996 MBC Drama Awards, Premiul de excelenta
1997 SBS Drama Awards, Cea mai buna actrita
1998 SBS Drama Awards, Cea mai buna actrita
1999 KBS Drama Awards, Premiul de popularitate
2001 Korea Movie & Music Awards, Premiul pentru cea mai fotogenica actrita
2001 Pusan Film Critics Awards, Cea mai buna actrita ("One Fine Spring Day")
2003 MBC Drama Awards, Marele Premiu
2005 International Film Festival of Catalunya, Cea mai buna actrita ("Sympathy For Lady Vengeance")
2005 Blue Dragon film award, Cea mai buna actrita ("Sympathy For Lady Vengeance")
2006 Baeksang award, Cea mai buna actrita ("Sympathy For Lady Vengeance")
2006 Cinemanila International Film Festival Cea mai buna actrita : Lee Young-ae pentru "Sympathy for Lady Vengeance" (Coreea de Sud)

neuroanatomy

Mesaje: 34
Data de inscriere: 17/07/2010
Varsta: 19
Localizare: Curtea de Arges

| GyeBaek a răspuns:

Nu mai sunt seriale corenee, giuvaierul palaului a fost serial chinezesc

| Andreea763 a răspuns:

@lomna2010 :giuvaierul palatului a fost un serial corean nu chinezesc

| maryposa_8684 a răspuns:

boys over flowers, playful kiss, bad guy, iris,