| greenmoon a întrebat:

Ce si cate tipuri de creioane pot folosi pentru o schita in toata regula? Si, va rog, spuneti-mi etapele sugestive fiecarui creion in parte.

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Uite aici un material care poate fi interesant pentru tine:
http://vevalentin.wordpress.com/2010/03/03/tutorial-tipuri-de-hasuri/

| MinaMiina a răspuns:

Pai poate nu stiai dar pentru un desen se foloseste acelasi creion de la inceput pana la sfarsit. Dar cel mai indicat mai ales de profesori mei este creonul de 4B poate fi folosit pentru straturi groase subtiri asta pentru ca mina din el nu este nici prea moale nici prea tare. Si ca etape pai...depinde la ce se refera acea schita. Daca este bazata pe crochiuri incearca sa faci foarte usor cu creionul axele de simetrie(a umerilor, a genunchilor, a capului) dapa urmeaza sa ii faci niste cercuri mici in zonele de rotatie, apoi incepe sa conturezi corpul dupa care incepi cu o parte a creionului sa dai umbrele. La arhitectura insa daca despre asta te refereai la schite din pacate nu sunt pe acest profil... sper sa iti fi fost de ajutor:*