| Epureanu_Andreea_1992 a întrebat:

Ce imi trebuie pentru desenul in creion? (schita), ma refer la instrumente,creioane,gume, etc.

Răspuns Câştigător
| Roseonlight a răspuns:

Well,daca te duci la concursuri sau ceva sau daca desenezi acasa e logic ca iti trebuie creioane de la 2b la 8b(sunt ordonate dupa grasimea pe care o lasa pe hartie:8b e cel mai gras.)De H.HB.2H sau de creion mecanic nu te atingi(stiu asta de la profesorii mei, toata lumea critica asta pentru desenul artistic...creioanele acelea sunt foarte dure si lasa o urma impersonala,deci acelea se folosesc pentru arhitectura, desen tehnic etc.)Hartie de care iti pofteste inima, nu te intereseaza grosimea, doar sunt exercitii(schite)Poti sa iti mai iei si scotch de hartie(te ajuta sa iti fixezi hartia bine daca trebuie sa lucrezi pe planseta), guma si fara linie sau compas(din nou valabil pentru desen artistic...pe mine cel putin m-ar decapita profu' daca m-ar vedea cu elehee heeSper ca te-am ajutat.Succes la desen!

6 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Cumpara-ti un set de creioane de la 2B la 8B.Plus un HB acolo(si un 2H, ca sa fie). Daca lucrezi mai bine cu cele mecanice, iti iei mecanice.
Eventual, daca gasesti, cumpara-ti si o estompa.Iar cu guma de sters si hartia inchei lista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot felul de creioane de diferite forme diferit accente ca sa le numesc asa.Sunt creioane speciale pentru umbre, alte creioane pentru un desen simplu plus radiera de care stie toata lumea si un bloc de desen.

| Kirito21 a răspuns:

Un set de creioane complet de H pana la 8B deoarece fiind incepatoare o sa iti fie mai usor sa folosesti creioanele mai subtiri pentru shading pana te obisnuiesti cu celelalte. O guma de sters de calitate, o ascutitoare buna si in materie de hartie pentru desen poti folosi coli de xerox (nu iti recomand colile de scris deoarece sunt mult prea subtiri).

| Florinaa123 a răspuns:

Pai ai nevoie de mai multe tipuri de creioane (si de hasura si de ingrosare), ai nevoie de guma, de coli albe sau colorate, dar e important sa fie groase si eventual de rigla si compas, dar nu cred ca vei avea nevoie. Succes.