| pastru009 a întrebat:

Ce simboluri magice stiti?
Legate de magie,viitor sau alte lucruri, dar nu de religie sau satana.(cum este pentagrama) puppy dog eyes
Daca nu stiti numele acelui simbol. Puteti sa imi dati o poza(asa am facut eu, am scris:"stea in cerc" si am vazut poze cu pentagrama) sau puteti sa descrieti macar simbolul. big grin

Răspuns Câştigător
| Chawki a răspuns:

Simbolurile magice
http://www.biomagikstar.ro/simbolurile_magice.htm

Simbolurile sunt figuri care au o semnificaţie foarte mare şi de cele mai multe ori aflându-se deasupra înţelegerii oamenilor obişnuiţi.
Simbolurile pe care le vom enumera sunt doar câteva din cele care sunt folosite foate eficient împotriva forţelor negative.
Trasând unul din aceste simboluri în aer, cu o lumină albastră, desenându-le pe hârtie, pe piele virgină, scrijelindu-le pe lemn, turnându-le pe metal, ele devin modalităţi de autoapărare împotriva maleficiilor şi atacurilor spiritiste negative.
Instrumentele magicianului sau vrăjitorului devin sacre după ce acesta le-a consacrat, şi vor fi utilizate numai de el şi nu se vor lăsa la vederea profanilor, căci se spune că astfel este posibil să-şi piardă calităţile magice. Ele conţin şi direcţionează puterile magului, conectîndu-l cu elementele vieţii.
Uneori instrumentele magice nu mai sunt necesare pentru a face magie sau a-l onora pe Dumnezeu, căci cu timpul ele devin parte cu trupul, iar el parte cu ele, căci puterea celui care practică magia depinde de abilităţile sale de a se conecta la Divinitate. Sunt 4 instrumente ceremoniale tradiţionale asociate cu ritualul magic. Aceste instrumente reprezintă în magie cele 4 elemente, cele 4 puncte cardinale, cei 4 elementali şi cele 4 lumi ale creaţiei din Kabbală. Ele corespund celor 4 litere ale numelui sacru a lui Dumnezeu în Ebraică, YHVH, TETRAGRAMMATON.

18 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Pentagrama nu are nici o legatura cu satana, iar simbolurile magice trebuie cautate in functie de nevoie, nu sa faci colectie de simboluri adunate la intimplare.

| pastru009 explică (pentru thealchemist):

1.Am nevoie de simboluri la intamplare.
2.Nu fac colectie cu ele.
3.Cat despre pentagrama, asa am auzit ca cica este un simbol al satanei.Tot de pe site-ul asta am citit!
4.Tu ai zis opusul raspunsului meu.

| thealchemist a răspuns (pentru pastru009):

De ce la intimplare?

| pastru009 explică (pentru thealchemist):

Deoarece asa imi trebuiesc.Cat mai multe cu atat mai bine.Indiferent de categorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi am dat peste el din intimplare: http://www.diane.ro/2008/09/simboluri-pagane-oculte.html

| pastru009 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns si link.Esti pe primul loc.Dar mai astpt putin sa mai raspunda, caci intrebarea este proaspata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pastru009):

Eu am dat link-ul ca sa ai de unde alege.

| pastru009 explică (pentru anonim_4396):

Gata am scapat de el si nu te mai deranjeaza nici pe tine nici pe mine.L-am raportat de cateva ori si poate cu putin noroc il si suspenda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pastru009):

Multumesc. Si eu l-am raportat ieri. Sa aperam ca va fi o lectie. Toate cele bune!

| pastru009 explică (pentru anonim_4396):

La fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sint jurist. Dar tu esti obraznic, in mod cert.

| pastru009 explică (pentru anonim_4396):

Imi place cum ai formulat raspunsul contradictoriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pastru009):

Merci.

Răspuns utilizator avertizat
| pastru009 explică:

Daca nu ai nimic inteligent si de ajutor de spus, taci! X-(

| pastru009 explică:

Incultule!

| RavnTapt a răspuns:

In primul rand pentagrama(cu varful in sus) nu este un simbol "al satanei" ci unul al norocului dar a fost folosit de vrajitoare si de aici i-a ramas aliura asta intunecata... In fine, un simbol interesant este septagrama http://www.google.com/......tp?/imgres