| irina41099 a întrebat:

Ce simtiti cand cititi Luceafarul?

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Multe, dar foarte multe persoane sunt reduse mintal si nu prezinta mai mult de un neuron, si ala fiind ratacit.
Trebuie sa iti patineze musca pe creier sa spui despre "Luceafarul" ca provoaca plictiseala, somn sau alte stari banale. Este de departe capodopera literaturii romanesti, iar daca nu ii intelegeti mesajul, nu mai lasati mesaje persiflante la adresa acestei poezii, pentru ca nu demonstrati altceva decat schizofrenie, care cel mai probabil in cazul vostru este ereditara. Si nu, mesajul poeziei nu consta intr-o dragoste telenovelistica. Bine pa!

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Simt ca, dac-as fi Catalina,nu as opta pentru Catalin; iubirea pamanteasca aproape totdeuna sfarseste in dezamagire. Fata de imparat n-a aflat inca,dar, ramasa in cercul stramt, va trada sau va fi tradata.Fiindca e om si "nimic omenesc nu-i este strain"...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Un somn irezistibil.

| InnocentSmile a răspuns:

Pace interioarahappy

| Grimalkin a răspuns:

Ma ia somnu'. Serios, o fi Eminescu mare poet, dar mie nu-mi place si punct. Il prefer pe Nichita Stanescu. -.-"

| A98 a răspuns:

Plictiseala

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Bunahappy.
ma bukur ca mai vad pe cineva care citeste Frumoasa poezie "Luceafarul". dupa parerea mea, e cea mai frumoasa poezie.si cu cele mai multe strofe.e deosebita.preferata mealove struck

| haifisch a răspuns:

Ma simt de acolo. Ma identific cu personajul. happy BTW, Luceafarul e superb.

| ederaionela a răspuns:

Greata:& glumeam plictiseala adica nu simt nimic laughing

| Whiff a răspuns:

Sincer? O plictiseala apasatoare...Pe Blaga il citesti?smug

| RoxxuInna a răspuns:

Poi...Multaaa plictiseala. Cine mai citeste Mihai Eminescu in zilele noastre? Sa fim seriosi...Ma bucur ca s-au inventat pc-urile si netu +totate programele super si jocurile.Asa nu trebuie sa ma plictisesc citind o carte. Eh! doar cele scrise de Stephenie Meyer
pentru ca ea chiar stie sa scrie carti interesante si sunt singurele carti care imi plac.big grin

| albastrualb77 a răspuns:

Multa liniste, relaxare dragoste si pasiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa simti ceva anume?

Răspuns utilizator avertizat