| DenisaIasmina a întrebat:

Ce trebuie sa contina o analiza a unei picturi? eu de exemplu am ales Nasterea lui Venus de Sandro Botticelli

Adica stiu ce trebuie sa contina: incadrare,tip de compozitie,dominanta de culoare,tehnica,modul de reprezentare,simbol, mesaj, vreau doar dezvoltat fiecare subtitlu. Am nevoie urgenta.Va rog din suflet, cineva care se pricepe foarte bine. Ceva gen referat.Dau MEGA FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Vezi http://www.calificativ.ro/......tr6420.php
http://www.artacunoasterii.ro/top-10/picturi-celebre
Nasterea lui Venus, de Sandro Botticelli
Pictura "Nasterea lui Venus" a artistului italian Sandro Botticelli este una dintre cele mai recognoscibile imagini din istoria artei. Aceasta opera – realizata prin 1486 cu tempera pe panza – are dimensiunile 172, 5 cm x 278, 5 cm si este pastrata azi in Galeria Uffizi din Florenta.
Opera infatiseaza pe Venus – zeita romana a dragostei, frumusetii si fertilitatii – iesind din mare ca o femeie matura si sosind la mal, asa dupa cum este infatisata nasterea ei in mitologia clasica. Aceasta este o imagine fantastica, intrucat greutatea zeitei este deplasata prea departe fata de piciorul stang pentru a putea fi sustinuta.
http://fairynikko.wordpress.com/2008/01/03/botticelli-nasterea-lui-venus/
http://turism.bzi.ro/......renta-8431

Nu se fac teme pe tpu.ro nici măcar de istoria artei, iar munca se plătește deci inclusiv analiza unui tablou.

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Am primit un e-mail cu următorul text :

„ Buna,

Am observat printre postarile din comunitate exista si raspunsuri la intrebarile legate de teme. Astfel de postari contravin regulamentului nostru si ele trebuie eliminate de pe site. De aceea cand le observi, te rog sa nu mai raspunzi la ele, ci sa le raportezi.

"A + b + c= 758
a= b +186
b= a-186
a= c+49
c=a-49
a+ a-186 +a-49 =758
șamd"

Am sters postarile respective. Iti atrag atentia ca daca vei continua cu acest comportament contul tau va fi suspendat. Motivul: pe TPU.ro fiecare utilizator are obligatia sa respecte regulamentul http://www.tpu.ro/blog/?p=3596.
Daca iti doresti sa faci parte din comunitatea TPU.ro in continuare, renunta la orice postari de acest tip.

O zi placuta,
Cristina, TPU.ro "

subiectul mesajului :

Avertisment TPU.ro

Deci această persoană numită Cristina, m-a avertizat, să nu vă mai ajut la teme, sub sancțiunea anulării contului!
În acest caz toate liniile fără ultima erau de fapt textul problemei.
Ultima linie era o indicație pentru rezolvare și nu i-am făcut până la capăt tema!