| allexxa a întrebat:

Ce zodie credeti ce era Vitori Lipan din Baltagu de Mihail Sadoveanu? si dc sustineti acesta zodie? plz ajutati-ma nu ma pre pricep cu zodiile plz... pooop mult:*:*::*...Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@paul27 e unul din personajele principale din baltagul.pai era o luptatoare, o persoana puternica, foarte credincioasa, superstitioasa si respectuoasa...deci dupa parerea mea este zodia berbechappy (sau capricorn)
Pup:*

16 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Vitoria Lipan era sigur in zodia incapatanarii si a perseverentei.
Asta se face acum la scoala... zodii ale personajelor principale din literatura romana?!

cami
| cami a răspuns:

Eu cred ca era tauroaica, prea era ambitioasa, si-si ducea la indeplinire planurile cu tact, calm, si tenacitate. Scuzati, domnilor berbeci, dar voi va aruncati mai mult cu capul inainte si sunteti nerabdatori.
Pledez pentru zodia taur.

| JeSa a răspuns:

Personajul principal, din "Baltagul" de M.Sadoveanu, îl reprezintă Vitoria Lipan, ce stă/se afla în zodia racului(cu alte cuv. stă sub zodia "Cancerului")... aşadar, şi numele ei ne arată ca fiind "victorioasă", luptătoare, etc... având atribuţii, precum - "respectul" vizavi de cel ce îi era iubit(şi nu numai,,), purtându-i profunda "iubire eternă", şi anume: soţului ei - Nechifor Lipan; s-a demonstrat prin atitudinile ei atigându-şi "ţelul", adică toate acestea datorându-se (cum bine ştim din cracaterizarea sa din "roman")a minţii ascuţite/inteligenţei sale, chiar dând dovadă de bunăvoinţă(ca voluntară)/chibzuinţă şi autoritate, toate la vremea/momentul oportun.

| gigiro a răspuns:

N-am mai ras asa de vreo cateva luni... Va felicit dragii mei pe toti, ati fost super, v-am acordat la toti punctajul maxim(v-as fi dat si fundita) Si mie mi-a venit sa spun 'trimite-i un email si intreab-o'

| User a răspuns:

Cine e ?

| Klara a răspuns:

Cred ca era berbec laughing Pentru ca era ambitioasa, incapatanata, irascibila dar sensibila pe dinauntru...nu stiu... mie imi sugereaza ideea de berbec.

| octavianpas a răspuns:

Cred ca Berbec pentru ca persoanele din aceasta zodie duc pana la capat tot ce-si proun cu orice risc si sunt razbatatoare.

| vlad93fcv a răspuns:

Bine ca nu ne.ai intrebat ce grupa de sange avea decebal laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porcusor de guineealaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma alatur celor care considera ca e vb de zodia berbecului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Berbec(pentru ca era incapatanata si vroia sa-si gaseasca sotul cu orice pret)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate dc intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca era leu din cauza ambitiei ei

Răspuns utilizator avertizat
| allexxa explică:

Ca* era Vitorie ...sczbig grin

| allexxa explică:

Vitoria lipa e personajul principal in romanul Baltagul...sotia lui Nichifor Lipan