| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti va rog aproximativ toate personajele romanului "Baltagul" scris de Mihail Sadoveanu si 2-3 cuvinte ce legatura are el cu alt personaj sau c emeserie avea(ex: Nechifor- sotul Vitoriei Lipan)... multumesc >multbig grin

4 răspunsuri:
| música a răspuns:

Buna Mada

uite acestea sunt personajele din Baltagul

Nechifor Lipan, Vitoria Lipan(sotia Lui Nechifor Lipan), Minodora si Gheorghita Lipan (fii celor 2 adica a lui Vitoria si Nechifor Lipan), baciul Alexa, Argatul Mitrea, Mos Pricop, ciobanul David (cel care o ajuta pe Vitoria cu banii de drum), Prefectul Anastase Bolmez si cei 3 hangii : Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu (cei la care se opreste Vitoria pentru a afla pe unde a umblat Nechifor)

acestea sunt personajele si te-am ajutat cu mare placere. sper ca nu am omis nimic

Iti doresc numai bine, pupici :*, Maryan

| música a răspuns:

Revin.dupa cum am zis.am omis.tocmai principalul.scuza-ma.

mai erau si cei 2 ucigasi a lui Nechifor Lipan si anume Calistrat Bogza si Ilie Cutui, apoi parintele Daniil si vrajitoarea satului baba Maranda.

imi cer din nou scuze.dar stii cum se zice niciodata nu e prea tarziu

Numai bine iti doresc!

| Ingerash a răspuns:

Nechifor- sotul Vitoriei Lipan
Vitoriei Lipan-sotia lui nechifor
Gheorghita si minodora-copii sotilor lipan
Calistrat bogza, cutui-ucigasii lui nechifor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vitoria lipan, nechifor lipan, gheorghita, minodora, baba maranda, parintele daniil,
bogza & cutiu.nuntasii...etc