| liapaula a întrebat:

Cine imi poate da idei de titluri de poezii? VReu sa compun niste versuri!

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Păi depinde de temă.
Dacă vrei să scrii o poezie de iarnă, poţi folosi:
Prima ninsoare
Povestea unui fulg de nea
Iarna în grădină
La derdeluş

Dacă e de toamnă, lasă-mă să-mi fac meseria:
- Natura moartă
- Tristeţe ascunsă în culori calde
- O potecă ruginie
- Aer rece, dar încălzitor la suflet
- Toamna cea frumoasă
- Frumuseţea îngropată în tristeţe
- Magia pădurii în plină toamnă

Am rămas empty of ideas sad
Anyway... baftă la compus!
Pa, pa!

P.S: Dacă ţi-au plăcut şi mai vrei, dacă mai născocesc, îţi zic pe privat.

10 răspunsuri:
| llinka a răspuns:

Ceva in legatura cu toamna ...nu stiu - frunze, copaci... si dragostea este un subiect destul de frecvent in creatiile poetice )

| Laurretta a răspuns:

Titluriile la poezi\compuneri de obicei se scriu dupa ce ai deja versurile sau continutul compunerii.

| Dash a răspuns:

Pai, titlul trebuie sa reflecte continutul poeziei...

| liapaula explică:

As dori un titlu care nu a fost folosit de multi autori!

| corolav a răspuns:

Fă tu versurile, să fie de calitate, şi titlul vine cumva de la sine sau de la cineva. Dar aşa... pe ce să dăm nişte titluri?
Parafrazînd textul unui vechi amic, îţi dau eu versurile unui catren. Eşti în stare să dai un titlu?
În piaţa Sfîntu Gheorghe Vechi / S-a răsturnat un car cu fîn/ Şi dacă spui că mă iubeşti/ De ce-mi scrii tocmai din Galaţi?
Hai să zic că-ţi dau două titluri, crezi că poţi face o poezie după aceste titluri?
"Mătrăguna", E primăvară în ianuarie", sau Scripcarul pe acoperiş","

NOname
| NOname a răspuns:

Păi n-ar fi logic să compui mai întâi o poezie și abia după să te gândești la un titlu, unul care să reflecte conținutul versurilor?

| heisenberg a răspuns (pentru NOname):

La fel de logic e si sa fii in pana de idei in ceea ce priveste subiectul unei poezii, caz in care niste titluri ti-ar oferi un punct de plecare, o tema, pe baza caruia sa poti dezvolta happy

@liapaula: mi-ar placea sa vad o poezie trista cu titlul "Viteza intunericului" - e primul lucru (si singurul) care mi-a venit in cap, nu stiu de ce...

NOname
| NOname a răspuns (pentru heisenberg):

Da, e și asta o variantă, însă niciodată aplicată de mine personal. În cazul meu se nășteau mereu versurile și abia după titlu. Probabil de aia mi s-a și părut întrebarea ușor ilogică.
Noapte bună.

| heisenberg a răspuns (pentru NOname):

Si in cazul meu la fel. E relativ, cum ii vine fiecaruia mai usor, bineinteles. Uneori trebuie sa privesti intrebarea din perspectiva celui care o pune. Noapte buna.

| Alexandra1799 a răspuns:

Inger cazut, Sub ochii mei, Zburand in cercuri, Un colt de Rai, etc