| Diva_1037 a întrebat:

Cine ma ajuta va rog cu un eseu despre limba română? promit ca dau funda... multumesc

3 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

E o tema foarte dificila, pentru acest lucru trebuie sa te documentezi destul de mult. Dupa cum stii, eseul trateaza doar o parte a unui subiect, deci nu-l finalizeaza. Cum limba romana, este un subiect atat de vast, te poti opri asupra unui aspect-de exemplu regionalismele, sau figurile de stil din limba romana, sau arhaismele. Mie personal, in anii liceului, imi placea sa traduc putin, asa ca un exercitiu, cuvintele din romana in cateva limbi mai cunoscute. L-am studiat bine si pe Blaga, care a observat niste chestii tare interesante legate de limba si relief.Tot de la el am aflat, ca de exemplu cuvantul dor, nu se regaseste in nici o alta limba de pe pamant. Ce sa mai spun de vestitele noastre vocale(pe care nu le pot scrie din pacate). In concluzie, ca sa faci un asemenea eseu, trebuie sa te documentezi foarte mult si.sa-ti placa foarte mult limba romana. Spor la treaba, si apropo, un eseu, are o nota personala, deci nu prea poti sa-l copiezi de undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgyana98 a răspuns:

Te ajut eu:http://www.referatele.com/......le-com.php

dar despre ce este eseul:)