| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a întrebat:

Craciun fericit tuturor! :*
Am si eu o mica problema, ca toti, de altfel.
Am aproape 14 ani si de un an jumatate am o pasiune farte puternica pentru scris. Scriu povesti pentru ale posta pe Facebook si am multi care le citesc, ma lauda si asa mai departe. Insa acele persoana sunt de varsta mea si este normal sa le vada reusite daca ei nu stiu despre adevarata arta a scrisului si asa mai departe.
Ideea e ca vreau sa ma dezvolt mult in acest hobby si nu stiu cui sa-i cer sfaturi. Nu vreau raspunsuri gen: "Parintii sunt cei pe care trebuie sa ii intrebi primii" sau "Da' ce ne spui noua asta?". Va rog seriozitate!
Daca cineva care are experienta in scris si o varsta mai inaintata ca a mea si vrea sa ma ajute va rog sfaturi sau ceva!
Multumesc anticipat happy

21 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Uite id-ul meu: oradeaheelchess.

Da-mi add, spune-mi ca esti de pe TPU de azi si apoi trimite-mi ceea ce consideri tu ca e cea mai buna opera a ta si am sa o analizez si am sa revin apoi cu un raspuns. Oricum, felicitari pentru faptul ca scrii, in ziua de azi parca sunt tot mai putini, desi trebuie sa spun ca anul acesta am avut ocazia de a ajuta cu sfaturi cativa foarte tineri autori, foarte promitatori de altfel.Te astept.

| Crucified a răspuns:

Scrie si tu povesti de groaza! laughing

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru Crucified):

Uau! Ce raspuns bun straight face Nu, sa stii ca eu scriu numai povesti despre catei pierduti. de 2 randuri straight face

| Crucified a răspuns (pentru PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik):

Ma iei la misto sau ce? straight face

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru Crucified):

Tu ce crezi? laughing Dar tu pe mine? straight face Eu mi-am scris acolo o problema adevarat si tu vii cu mistouri sa scriu o poveste horror, de parca eu deja va zisesem ce scriam. Sa stii ca scriu si horror, chiar destul de des!

| Resurrection a răspuns:

In primul rand, nu le mai posta pe facebook, fa-ti un blog (e moca) sau un site.
In al 2 lea rand, citeste cat de mult poti tu, dar citeste carti bune pentru a-ti dezvolta imaginatia si a capata experienta.
Incearca sa scrii despre cat mai multe lucruri, nu un singur domeniu, si exerseaza pana iti ieseo scriere foarte buna, nu te grabi sa scrii ceva cat mai repede si sa il publici.
Mai intai scrie asa cum simti, apoi citeste tot ceea ce ai facut si modifica ceea ce nu iti place, dar sa nu modifici niciodata din start.
Spr ca ti-am fost de folos.
Spor la scris!

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Când spui "Scriu povesti pentru ale posta pe Facebook" sper că nu te referi la mizeriile alea de fragmente scrise în descrierea unei poze, greşit scrise d.p.d.v gramatical, penibile, pline de clişee şi idioate în concluzie, nu?
Dacă te referi la alea, atunci te dezamăgesc zicându-ţi că ăla nu e scris, şi ăia de îţi citesc povestea sunt numai copilandre de 10-15 ani, care te laudă pe nedrept.

Da, asa scriu eu! Si stiu ca nu este o metoda tocmai eficienta, dar asa am inceput si sa stii ca nu scriu chiar asa neingrijit si penibil, cu idei neoriginale pentru povesti. Sunt deva mai diferite si mersi pentru site :*

Lasă-mă să ghicesc, o fată adolescentă (cu vreo rudă moartă cel mai probabil) care se îndrăgosteşte de un tip (cu care nu poate fi, cel mai probabil, fie că părinţii ei nu-s de acord fie că ai lui nu-s de acord, din diverse motive) super "hot", cu bani, de vârsta ei? Şi alte detalii siropoase şi bineînţeles finalul, care trebuie să fie unul fericit şi extrem de jalnic.
Am dreptate?

Nu in totalitate! Nu am scris o simpla poveste! Am scris mai multe feluri ce dupa mine sunt chiar originale. Desigur, nu am avut idei 'iesite din comun' deoarece am mai incercat si nu a citit-o nimeni straight face
Oricum, majoritatea povestilor de pe Facebook nu sunt asa, sunt asa: O tipa tupeista ce locuieste singura si care il intalneste pe cel mai popular tip din scoala, apoi e lovita de masina si plang multi dupa ea (vaii saraca, ca parca ea ar fi langa ei, nu pe patul de spital) si dupa, cand nu mai are sanse sa fie salvata, apare 'ingerul pazitor' si ii da cea mai frumoasa viata din lumehee hee
Sincer, nici povestile mele nu sunt cine stie ce, dar macar intru in detalii si incerc sa il fac pe cititor sa simta ceea ce incerc sa povestesc happy
Totusi, tu ce imi recomanzi sa scriu? straight face

Tot acelaşi căcat pe care l-am scris şi eu.
Nu ţi-am citit nici o poveste ca să ştiu exact oricum, mi-am format o idee în capul meu bazată pe multe exemple întâlnite în timp. Şi nu am recomandări, scrii ce vrei, doar că îi o pierdere de vreme să scrii povestioare penibile de Facebook. Alea nu te duc nicăieri, cel mult ajungi ca târfa aia de Stephenie Meyer. De ce să ajungi ca aia când cine ştie, poţi ajunge ca Stephen King?

Stiu, dar macar ma tin la curent cu ce preferinte au majoritatea happy
Oricum, de acum o sa incerc si site-ul care mi l-ai trimis. Multumesc :*

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Cel mai bun sfat e:
continuă să scrii.
Postează aici http://www.wattpad.com/hot unde poţi primi păreri de la necunoscuţi care să te judece strict după talentul tău de a scrie.

| LiviuStefan a răspuns:

Be serious...Scrie o carte, imagineaza-ti povestea si incearca sa o faci cat mai usor de inteles si atractiva.e greu trebuie sa recunosc dar daca asta iti doresti...Tot ce e posibil!

| Turok90 a răspuns:

E foarte tare ce spui tu. Ar fi bine să scoti o carte cu povesti. Sau depinde de complexitatea povestilor, poti scoate o carte cu o poveste. La 14 ani ai diriginte, vorbeste cu el să te ajute, vei avea nevoie de bani, scoala se poate implica în asta. Personal am lucrat la o revistă a scolii pentru un concurs pe judet si scoala mi-a pus la dispozitie tot ce am avut nevoie. Asta poate fi o reusita în viata ta si dacă părintii nu o tratează ca atare e păcat. Deschide-le ochii colaborând cu scoala si realizând ceva. Si apropo, să nu crezi că spun să scoti 1000 de exemplare la o carte. Scoate 40-50 si convinge conducerea scolii să le distribuie copiilor cu note bune din scoala. De ce spun copiilor cu note bune? Pentru că e păcat să apuce pe mâna tuturor prostilor care se duc în spate la fumat, care sigur nu le vor citi. Si asa, treptat te poti extinde.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru Turok90):

Nu este o idee tocmai rea! Dar mi-e putin rusine sa ii cer dirigintei deoarece poate zice ca ideile astea nu sunt pentru varsta mea sau 'Nu stiam ca asa gandesti tubatting eyelashes'. Totusi, o sa incerc ceva de genul. Mersi :*

| Turok90 a răspuns (pentru PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik):

Crede-mă că-ti vei surprinde diriginta în mod plăcut. Garantez. Nu are de ce să-ti fie rusine, multi s-ar bucura să aibă un talent cu care să se facă evidentiat. Când eram prin clasa a VII a aveam un loc pe un perete, lângă cancelarie, numai al meu, unde pusă-se diriginta mea portretele din creion ale unor scriitori si conducători români. Eram tare mândru. Si acum mă pricep la desen foarte bine dar nu fac mai nimic din asta, si-mi pare rău. Trebuie să crezi în ceea ce faci tu si să-ti "ajuți" talentul ca să nu-ti pară rău mai târziu.

| Mihai_Valcu_1999 a răspuns:

E destul de greu sa raspunzi la asa ceva deoarece toti se dezvolta in ritmul lor. Da nu-i destul de grea pentru mine laughing).
Si eu am trecut un pic prim perioada asta da am trecut.
Hai sa-ti dau cateva sfaturi:
1. Incearca sa scrii ceva mare ( ca o carte) sau o parodie dupa una ( asta ajuta la dezvoltarea imaginatiei pentru ca asimilezi e e scris acolo si poti reproduce intr-un stil propriu. In acelasi timp o sa poti sa combini toate acestea dupa ce ai scris vreo cateva parodii si vei avea o poveste proprie). Si imagineazati ca daca o asemenea lucrare ar iesi bine ai fi laudat de cel care a scris-o ( daca mai traieste doamne ajuta).
2. incearca sa transformi pasiunea pentru scris intruna pentru citit ( o sa te ajute foarte mult). Dar sa nu abandoneti scrisul pentru ca vei reveni la el.
3. Cred ca am mai spus: nu te multumii cu mici poezioare, transformale in ceva mare.
4. Ai citit Coliba unchiului Tom? eu as fi zis ca Tom o sa mai traiasca. MAi fa cateva schimbari printre care locatile timpurile si numele personajelor si o sa obtii o cu totul alta carte si chiar va fi asa ca doar tu ai scris-o.

In fine, sunt multe lucruri prin care sa dezvolti acest hobby. Si scuzami greselile de ortografie da am fost foarte grabit.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru Mihai_Valcu_1999):

Multumesc mult de raspuns! Dar sa stii ca eu nu scriu povestioare, scriu povesti ceva mai lungi si m-am gandit de multe ori sa incep o carte happy Iar o parodie nu ar fi rea :*

| Mihai_Valcu_1999 a răspuns (pentru PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik):

Eu nu ti-as recomanda sa scrii o carte pentru ca daca nu o dai la o editura toata munca ar fi in zadar. Totusi daca vrei sa te dezvolti te pot ajuta eu. am un site de vreo 2 saptamani si am destul de multe vizite. Daca vrei pot sa iti promovez povestile pe nimic. Daca esti interesat adresa mea de email este valcu. mihai34@ymail.com. Crede-ma ca te vei dezvolta daca ai si suport.