| yoo23 a întrebat:

Credeti ca cititul va face mai destepti? Dupa parerea mea nu.Astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
| sora_9689 a răspuns:

Pai dupa parerea mea, conteaza mult si ce citesti. daca citesti carti interesante cu subiecte adevarate si cu chestii din care poti invata ceva. ei bine noromal ca vei retine ceva si vei sti mai mult.nu neaparat ca te va face mai destep. dar in acelasi timp, indiferent de ce gen de carti ai citi, iti vei imbogati vocabularul, vei sti sa te exprimi mai bine.deci nu pot sa spun ca cititul te face mai destept, dar te poate ajuta.sa iti imbogatesti vocabularul si poti retine si anumite lucruri care probabil ne citind acea carte, nu le-ai sti.winking asa vad eu lucrurile.

23 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mai destepti, nu, mai cultivati, da.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti imbogateste bagajul de informatii si iti dezvolta limbajul. Iti mai adauga si cateva puncte la coeficientul de inteligenta.

| Leocerba a răspuns:

In mod cert, n-as fi ceea ce sunt, fara cartile pe care le-am citit.Ma contrazici? waiting Bun, dar de convins n-ai sa ma poti convinge. M-am format si-n functie de cartile pe care le-am citit, sa stii.
Ba da, ba da, ba da!

| pwp a răspuns:

Dupa parerea mea, da!big grin

pa-pa

| Razvan a răspuns:

Cititul pe etichete şi al ziarelor de scandal te face mediocru.Adică genul ăla de om cu care poţi vorbi doar despre vreme, mersul trenurilor şi ce bătaie a încasat Dinamo aseară. Tipicul vecinului de palier
Numai că în viaţă eşti pus faţă în faţă cu oameni de cultură, care fac comparaţii cu diferite zeităţi greceşti, sau spun citate şi te invită pe tine să le continui. Şi atunci îţi dai seama că preferai să iei o palmă decât să ţi se arate cât de prost eşti de fapt

| darrio2007 a răspuns:

Se vede ca nu citesti.

| Alexander_1900 a răspuns:

Nu e vorba de inteligenta aici, nu te gandi ca citesti o carte si gandesti de 100 de ori mai mult, rapid sau eficient. Pur si simplu te ajuta in primul rand la vocabular, iti schimba stilul de a vorbi, inveti cuvinte noi. Mie sincer mi se pare un lucru relaxant sa citesti o carte, adica in loc de 1/2 ore de calculator mai bine dau o fuga in vitrina "prafuita" si caut o carte.

| Dobitoc a răspuns:

Nu ai argumentat de ce nu.Depinde ce citesti daca citesti carti eu zic ca da deoarece iti dezvolta vocabularul, imaginatia si o sa gandesti mai limpede.

| ThisIsME_7284 a răspuns:

Da cititul te face mai destept. Daca nu citesti si stai numai pe mess de obisnuiesti cu cf cmf si nu stiu si prescurtari limbaj uzual dar cand citesti descoperi cuvinte noi care te ajuta chiar si cand citesti subtitrarile de la film inveti cuvinte noi deci da te ajuta!

| MrCernea a răspuns:

Deja te am citit ca nu ai citit nici o carte pana acum! daca intelegi asta iar daca vrei un raspuns?! Clar DA

| emma_8868 a răspuns:

Parerea mea este ca cititul face ca oamenii sa fie mai inteligenti si ca acestia sa isi imbogateasca vocabularul, dar este foarte important ce citeste o persoana deoarece cartile pot schimba mai mult sau mai putin personalitatea acestuia.

| simplething a răspuns:

Din cate stiu, cititul nu ajuta la cresterea IQ-ului care este influentat de factori diversi, printre care si genetic. Oricum, e bine sa citesti, iar atunci cand crezi ca asta nu e buna la nimic, gandeste-te ce pierzi daca n-ai mai face-o.

| strugaru a răspuns:

Parerea mea este ca dahee hee
in plus iti dezvoti si vocabularulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce citesti, depinde de limbajul autorului si de influenta pe care o are asupra ta.
daca citesti carti pentru adolescenti de exemplu cum ar fi Casa noptii de PC&Kristin Cast, nu, cu siguranta nu te face mai destept.
Daca citesti ceva ce iti trebuie la scoala, nu te face inteligent, poate sa te ajute sa te pui bine cu profesorul si sa iei nota buna la fisa de lectura.
Insa o carte te poate influenta, te poate face sa vezi lucrurile altfel, sa iti schimbi parerea.nu devii inteligent peste noapte pentru ca ai citit o carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca cititul te face destept

| deniisa a răspuns:

Da. Dupa parerea mea cititul iti imbogateste in primul rad vocabularul si exprimarea. Eu ador cartile psihologice love struck

| lexy22 a răspuns:

Buna yoo23. nu stiu la ce te referi, depinde despre ce citestihappy de exemplu daca citesti benzi desenate, carti cu povesti... etc...
daca citesti de exemplu: carti de istorie, enciclopedii ti se dezvolta minteahappy daca ai fii pe cls 1 este foarte bine sa citesti ca sa poti invata sa citestibig grin deci daca citesti lucrur folositoare normal ca invetihappy ( stii mai multe)
sper ca te-am ajutat! funda?puppy dog eyes

| Twizzle a răspuns:

Cititul iti formeaza un vocabular, astfel incat sa fii capabil sa porti niste conversatii decente si sa te faci remarcat intr-un sens bun.

| pink_7086 a răspuns:

Depinde... daca si asimileyi informatiile cititewinking

| Mafy_9646 a răspuns:

Nu poti spune ca daca citesti estti destept, dar prin citit iti imbunatatesti vocabularul, iti dezvolti cultura generala...

| msa4u a răspuns:

Daca citesti iti largesti orizonturile. Se mareste vocabularul in uz dar si cultura generala, si daca citesti din placere, nu vad de ce sa te faca mai putin destept... Asa ca ai putea incerca si tu sportul asta extrem.; D

| Ralukka_8753 a răspuns:

Nu neaparat ne face mai destepti.

dar ne ajuta sa avem un vocabular complet, cu cuvinte noi.
astfel incat cand deschidem gura in fata cuiva, spunand cate ceva, sa ramana acea persoana masca, vazand ce frumos si literar vorbimwinking