| A201298 a întrebat:

Cu ce se pot curata pensulele de culori acrilice \ulei?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Paleta sau pensulele de la acrilice se spala cu apa calda. Daca pe paleta s-au uscat culorile acrilice, apa fierbinte le scoate foarte usor.

Iar la culorile in ulei le cureti cu diluant inodor sau terebentina. Cele doua le gasesti de la fondul plastic sau de la magazinele online specializate pentru pictura.

| mazzylazzy a răspuns:

Eu cand pictez cu acrilice doar spal pensulele dupa cu sapun si apa, si le las sa se usuce. happy Ramane intr-adevar cum s-ar spune"patata" culoarea pe pensula, insa nu coloreaza in nici un fel la urmatoarele folosiri, este doar culoarea imprimata pe pensula. O zi frumoasa!happy

| diasasak a răspuns:

De acrilice se curata cu apa si sapun si de ulei cu dizolvant de la fondul plastic, apoi cu apa si sapun- la ambele pana nu se mai coloreaza spuma de sapun, atunci inseamna ca sunt pensulele curate

| diasasak a răspuns:

Pensulele de ulei se curata cu terebentina iar cele de acrilice cu apa. daca lasi sa se intareasca culoarea pe ele, adica daca nu le speli imediat dupa folosire, ambele tipuri de pensule or sa fie foarte greu de curatat si folosit in continuare.