| arowana a întrebat:

Cu foarte mult timp in urma, am citit o carte despre care nu imi mai amintesc titlul ei si nici numele scriitorului, de origine romana, de altfel.personajele cartii erau o femeie batrana care purta numele de Batrana, in carte, fiul ei Simeon, care era cam slab din fire, un tip dur, care pierduse un ochi si avea orbita goala acoperita cu o fasie de panza ca un pirat, o femeie tanara numita Vaduva care saruta orbita goala a tipului dur si tottul se petrece intr-un sat, nu stiu care...Batrana moare si i se pun bani de argint pe ochi, lipiti cu ceara de lumanare care se topeste si ochii i se deschid, infiorand lumea prezenta la inmormantare...stie cineva cum se numeste cartea aceasta si de cine a fost scrisa? eu sunt pasionata de literatura si as dori sa o recitesc dar nu-i mai stiu titlul si nici autorul...

Răspuns Câştigător
| vilmaristul a răspuns:

Incearca sa faci tu o continuare ce zici?
incearca si publica pe TPU, si poate venim si noi cu o mica contributie

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Imi pare rau dar nu am citit cartea... chiar imi pare rau

| mili_8806 a răspuns:

Cauta pe internet( www.google.ro ) si scrie povestea sau doar numele. Poate le gasesti intr-un referat.