| Parisblue a întrebat:

Cum as putea picta ouale de paste, am pentru scoala de pictat dar nu stiu ce model sa fac...
Aveti vreo idee?
dau fundalove struck

6 răspunsuri:
| fierforjat a răspuns:

Deseneaza floricele. Tine cont de culorile care se poarta : violet, rosu, galben, auriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idei de pictare a oualor de Paste

Pictarea oualor este o activitate in care-ti poti implica toata familia, mai ales copiii.Pentru ca este distractiv! Anul acesta vrei sa folosesti o metoda noua? Incearca pictura cu buretele! Ai posibilitatea sa fii creativa cu diferite culori sau modele.

Ai nevoie de:
-oua fierte;
-vopsele pe baza de acril in culori la alegere;
- burete pentru uz casnic;
-prosop de hartie;
-un suport pentru oua sau un cofraj gol.

Cum se face:
1. Inmoaie buretele in apa, apoi stoarce-l complet. Taie-l in mai multe bucati diferite, astfel incat sa ai cate o bucata pentru fiecare culoare in parte;

2. Foloseste o coala de hartie pe post de paleta pe care pune cantitati mici din fiecare vopsea colorata;

3. Ia un ou intr-o mana, iar cu cealalta inmoaie buretele in vopseaua dorita;

4. Daca ai luat prea multa vopsea, tamponeaza buretele pe un prosop de hartie, pentru a elimina excesul;

5. Apoi aplica buretele direct pe ou, colorandu-l asa cum iti doresti;

6. Vopseste ouale pe care le ai la dispozitie, apoi aseaza-le pe cofrajul din carton pentru a se usca;

7. Repeta pasii de patru pana la sase ori pentru fiecare ou, folosind culori diferite;

8. Daca vrei oua cu un fundal colorat si modele albe, vopseste oul cu o pensula sau cu unul din bureti. Cand se usuca, aplica cu un burete pete de vopsea alba;

9. Dupa ce jumatatea deja colorata a oului s-a uscat, apuca-te si de cealalta parte si pune-l din nou la uscat;

10. Cand ai terminat, pune ouale intr-un suport special sau intr-un bol ornat cu iarba de decor.

Trucuri:
- pentru a obtine culori pastel din vopselele puternice, adauga vopsea alba pana ajungi la nuanta pe care ti-o doresti;
- foloseste o foarfeca pentru a rotunji marginile buretelui, astfel pictura ta va avea un aspect mai elaborat;
- fierbe ouale la foc mediu. Astfel vei avea mai putine oua sparte.
- fii creativa! Fa diferite modele decupand buretele in forma de inima sau litere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un iepurasi cu un cosi cu oua rosii

| BabyBlue_1099 a răspuns:

Exact asta fac si eulaughingam aceeasi tema.Nu iti trebuie neaparat ceva care sa iasa in evidenta.te sfatuiesc sa combini culori.Si apoi sa faci fluturasi, flori, ce-ti trece prin cap.E mai frumos asa decat cele luate de pe net sau de alt undeva.mult succes:d