| pitiqqqqqq a întrebat:

Cum credeti ca as putea sa invat sa desenez? De exemplu, as vrea sa desenez un peisaj de toamna. Ce aspecte as putea folosi? Astept raspunsuri!:*

Răspuns Câştigător
| Alexa_4667 a răspuns:

Pt a putea invata sa desenezi cum trebuie, trebuie sa ai macar un strop de talent( il ai in sange, nu il dobandesti pe parcurs). Bineinteles ca numai prin exercitiu dobandesti invataturile de care ai nevoie, trecand prin mai multe etape. Daca vrei un peisaj de toamna, cauta o imagine sugestiva pe internet( de ex poti si prin carti daca vrei) si incerca s-o schitezi in creion, traseaza contururile. Observa cu atentie gama de culori care apare in imagine, nu amesteca toate culorile din lume pe o singura plansa ca iese un haos. Apropo, pentru a crea o plansa care merita admirata, adauga un detaliu neobisnuit, ceva inedit, ce alti nu au in creatile lor. Nute astepta sa-ti iasa din prima o capodopera, dureaza pana iti formezi mana( depinde si de varsta). Daca vezi ca nu te pricepi in acuarela, incearca numai in creion sau in acrilice( in ulei este cam greu, dar merita incercat). Spor la munca, merita sa sacrifici din timpul tau daca vrei sa inveti a desena!

1 răspuns:
| Muflă a răspuns:

Singurul mod în care poţi să îmbunătăţeşti ceea ce faci e să "furi" meserie. Go to deviantart, tipii de-acolo m-au învăţat aproape tot ce ştiuwinking