| gabyastratinei a întrebat:

Cum fac o vaza de lut fara roata olarului?

7 răspunsuri:
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Poti, dar sa nu te astepti sa ti-o cumpere cineva daca ai vrea sa o vinziwinking

| iKronstadt a răspuns:

O faci... cubică!

| AndreeeexD a răspuns:

Nu se poate fara roata olarului.Ca si eu as vrea sa fac fara big hug

| Onisoor a răspuns:

Daca vrei poti face una mai speciala! daca nu vrei sa o faci pe roata olarului incearca sa faci o vaza patrata! big grin
Intinde bine lutul (la fel ca aluatul) si fa niste forme dreptunghiulare sau patrate (sa fie destul de mari) Ti-as recomanda 4 dreptunghiulare si una mai mica patrata (care va fi fundul vezei) apoi le imbini bine! daca vrei la gura vezie poti face niste modele si poti decupa ceva dragut din lut ca sa aplici pe vaza!
Apoi o poti picta!
P. S. o poti picta cu, culori de genul =rosu, portocaliu, negru, galben, maro sau rosu, roz, negru, mov, bleu, albastru happy
Funda?

=

| marymaryan a răspuns:

Trebuie neaparat sa o pui pe ceva care se invarte

| Liviu_Calin_1996 a răspuns:

Uite si mie imi place sa fac vase din lut dar am roata..inainte de a avea rulam bucati din lut si le uneam pe `fundul` din lut... apoi inmoi mana in apa si finisezi dupa placul tau... dupa ce ai terminat o lasi sa se usuce (intr-o camara) aprox o saptamana apoi o bagi intr-un cuptor ( nu cu microunde) la 1000 de grade celsius. Sper ca te-am Ajutat.Jos palaria mesterilor olari.