| pirapira a întrebat:

Cum indrept o panza preparata pentru pictura cu clei de iepure daca, s-a ondulat dupa grunduire? Panza de in.

2 răspunsuri:
| diasasak a răspuns:

Poti sa o speli pur si simplu. pe fata grunduita. pui panza in baie si cu dusul cu apa rece dai pe ea frecand-o cu un burete, pana devine moale si onduleurile devin goluri. daca e foarte ondulata ii desfaci 2 laturi si o mai intinzi odata, asa uda cum e, apoi o uzi din nou si o prepari iar. daca in urma spalarii are burti mai acceptabile, adica de dimensiuni mai mici, e suficient sa incepi s-o mai prepari odata pana se indreapta. si in paralel cu asta s-o mai stropesti pe spate din cand in cand. nu cred ca depinde de felul de clei folosit, metoda e aceeasi.