Întrebare recomandată | Lidiasm a întrebat:

Cum pot invata engleza rapid? >:

Răspuns Câştigător
| BlueFox a răspuns:

Nu este foarte rapid, insa poti folosi Duolingo, sa te uiti la multe seriale/filme in Engleza subtitrate in Romane, sau invers. Sa cauti in dictionar, sa citesti o carte de invatat engleza, (care se poate gasi si online daca nu vrei sa cumperi) si sa asculti podcasturi sau sa citesti articole in Engleza.

| Legion7X a răspuns (pentru BlueFox):

Este adevărat dar este mai greu de ex eu trag filme pe tel si mai analizez subtitrările când descopăr un cuvânt nou. Uneori acel cuvânt este tradus greșit și mă păcălesc dar îl memorez și îl aud în alt film apoi fac legătura.
Și eu sunt pasionat de engleza dar uneori unele le uit pentru că nu sunt în Anglia să vorbesc de dimineața până seara cu ei.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există asa ceva, orice limbă straină se invață in luni sau chiar ani de zile, de aceea există cursuri intensive de limbi străine, iar odata ce inveti o limbă, daca nu ai cu cine vorbi frecvent o sa o uiti.

| Kalone a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ma scuzi, CristiDinBucuresti.Eu vorbesc foarte bine engleza, dar nu vorbesc cu nimeni frecvent in acea limba.Si totusi observ ca nu o uit.

| Sn4k3 a răspuns:

Eu am invatat din filme, dar tu poti cauta carti de engleza cu exercitii, poti intra si pe duolingo si de asemenea poti invata la fel ca mine, din filme, dar dupa ce ai niste baze in engleza ca sa intelegi macar o parte din ce zic ceilalti, de restul cuvintelor sa iti dai seama din context.

| Clorox a răspuns:

Nu se invata rapid, inveti usor, usor.

| Legion7X a răspuns:

Cumperi dictionar englez-român academic peste 120.000 cuvinte are eu am unul poți lua unul academic dacă vrei îți dau siteul vine prin poștă
Intri pe librărie.net si acolo găsești unul este cam 60 lei poate este vorba și de bani dar dacă vrei unul profesional cumperi.
Tot pe librărie.net mai este încă unul profesional de la Teora de Andrei Bantaș are 70.000 de cuvinte ăsta este mai scump vreo 70. lei si ceva dar foarte complexe ambele dar nu poți învăța 70.000 de cuvinte rapid ci în ani.
Iar când o să ajungi la un stadiu avansat o să descifrezi cuvintele chiar de pe dexurile Britanice ex http:// thefreedictionary.com, http://Cambridge. dictionary. și altele
Tu decizi

| AlexDFY a răspuns:

Intri pe Facebook, dai like paginilor cu content in engleza, si incepi sa traduci ce scrie acolo, nu stii un cuvant il cauti pe net.In 1-2 luni depinde cat de mult vrei sa inveti engleza, o sa traduci cu usurinta orice poza. Dupa ce incepi sa intelegi chestia asta, trebuie sa iti petreci timpul vorbind cu oameni in engleza, de exemplu pe jocuri sau cauta pe cineva care e dispus sa faca asta cu tine pe skype, in realitate etc. Poti sa cauti sa faci meditatii. Daca faci toate astea, in 3 luni o sa vezi o diferenta mare.

| BeSmart17 a răspuns:

Buna! Deci aplicatia duolingo este cea mai buna aplicatie pentru invatarea unei limbi! In plus are doua sectiuni diferite(pentru cei care nu stiu deloc engleza) sau (pentru cei care stiu cat de cat)! SUCCES

| 1918 a răspuns:

Salut.
Cu ajutorul lui https://ro.duolingo.com/

| Laura78 a răspuns:

Degeaba cumperi dictionare si stai pe aplicatii daca tu nu stii timpurile. Trebuie sa inveti intai timpurile verbului, apoi incepi sa inveti cuvintele. Timpurile sunt cele mai esentiale.

| ExEquTeR123 a răspuns:

Seriale,filme fara subtitrari.

| Kalone a răspuns (pentru ExEquTeR123):

Daca sunt fara subtitrari si ea nu stie engleza, se uita degeaba..Parerea mea.Cel mai bine e cu subtitrari, dar inainte sa citeasca sa incerce sa recreeze conversatia si dupa sa citeasca subtitrarile

| Hexcore a răspuns:

Duolingo e o aplicatie interesanta pentru engleza

| VitoScarletta a răspuns:

Jocuri

| penciuiulian99 a răspuns:

Consultand foarte multe carti si foarte multe aplicatii de pe net

| Darev25 a răspuns:

Cel mai eficient mod de a invata rapid o limba este sa iei contact cu o persoane care vorbesc in mod nativ acea limba, altfel filme, seriale ori citesti carti, inveti cuvinte din dictionar.

| Chabu7 a răspuns:

Joaca-te CS; GO