| Pufi1999 a întrebat:

Cum pot sa imi fac vocea mai placiuta cand cant (ma doare rau gatul si nu pot canta)?
Ce exercitii pot face ca sa pot duce note joase, inalte?
Funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Tu ai o anumita capacitate a coardelor vocale! Dar poti exersa, facand vocalize!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Este o greşeală să forţezi a te duce mai sus sau mai jos decît e ambitusul tău natural. Toate aceste depăşiri se realizează în cîţiva ani de studiu. Caută să consulţi un profesor de canto, altfel rişti să rupi corzile vocale şi după aia ai să faci ceva pe instrumentul tău.
Vocea umană este cel mai sensibil instrument.