| flavius01 a întrebat:

Cum sau unde se pot vinde scenarii? Am scris si eu un scenariu (scurt metraj) si as vrea sa stiu cum sau unde l-as putea pune pentru a fi vazut de persoane in domeniu. Ma puteti ajuta?

18 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Da-le un mail celor de la HBO.

| mixxjim a răspuns:

"Angajam/colaboram cu tineri pasionati de scris ce au in portofoliu nuvele, scenarii, romane si care sunt sau doresc sa devina scriitori sau scenaristi." Este o editura.
http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-colaboratori/68857/editura+capital/5

| Spitz10 a răspuns:

Si tu chiar crezi ca tio postezi pe internet si tio cumpara cineva cu sume mari? Gandesti prea departe. Daca ai noroc tio ia cineva cu 50 de lei.

| flavius01 explică (pentru Spitz10):

Nu vreau sa fiu rau, dar 50 de lei? Nu-mi pari a fi din domeniu, deci daca nu stii mai bine nu vorbesti. Nu e vorba de pret, la urma urmei este ceea ce ma intereseaza cel mai putin, dar si daca ar fi sa-l cumpere cineva nu ar face-o cu 50 de lei. Asta ar insemna ca orice prost apucat de pe strada poate sa scrie unul, ceea ce este complet fals happy

Răspuns utilizator avertizat
| Spitz10 a răspuns (pentru flavius01):

Ca sa scoti bani din asa ceva trebuie sa te bagi in domeniu, sa incerci sa te faci scenari...asa ori cine cu norocu sa aive un scenariu tare lar posta si sar inbogati.

| Spitz10 a răspuns (pentru Spitz10):

Ai putea sa incepi printrun vedeo pe youtube...sa si pui in aplicare.

| Spitz10 a răspuns (pentru flavius01):

Pot sa vad si eu scenariul?

| flavius01 explică (pentru Spitz10):

Pai cum sa pun pe Youtube un scenariu? o_O Este ceva scris, scenariul nu este totuna cu filmul happy

| Spitz10 a răspuns (pentru flavius01):

Pai da dc nu il pui in aplicare...adica vreau sa spun daca nu cumva e ceva cu pistoala sau ceva de genu asta care nu poti sa il faci...dar ar fi o diee buna sa il pui pe youtube.happy

| Anyo1988 a răspuns:

Din scenarii se castiga destul de bine din cate stiu eu, trebuie doar sa stii sa cauti, si eu lucrez in prezent la cateva scenari printre care si 1 de scurt metraj. problema e ca daca vrei ceva calumea fa ca mine cauta un regizor american, insa inainte de asta asigurata ca scenariul e bine organizat, si tradul in engleza. pentru ajutor voi pune o pagina legata de scenarii
https://www.scribd.com/doc/31807254/Cum-Se-Scrie-Un-Scenariu#scribd
ar putea sa te ajute, succes, si daca doresti o colaborare add skype yonik45

| Joker400400 a răspuns (pentru Anyo1988):

Si ai găsit pe cineva care sa te ajute sa iti promoveze scenariul?

| Anyo1988 a răspuns (pentru Joker400400):

M-am imprietenit cu un regizor american, i-am trimis scenariul insa mi-a spus sa mai lucrez la el ca ideea este buna insa mai trebuie inbunatatit...

| Joker400400 a răspuns (pentru Anyo1988):

Atunci sa nu te dai batut!

| Ac3r97 a răspuns (pentru Anyo1988):

Si eu tot incerc sa imi vand scenariul online sau macar sa primesc un review. De mai bije de 1 an tot caut... Prietenul tau regizor are vreo adresa de e-mail in care ii pot trimite si eu sa il vada?

Mulțumesc.

| Anyo1988 a răspuns (pentru Ac3r97):

Eu vorbesc cu el pe Facebook, are un proict ( am participat la cating ) si pe baza proiectului am facut rost de Facebook lui aveam mi se pare si email-ul sau dar asta era in 2018 cand am vorbit cu el pe mail... daca vrei cauta camisado the event series pe Facebook...

| Anyo1988 a răspuns (pentru Ac3r97):

Daca vrei sa ti-l vada cineva si sa iti dea o parere, pot sa arunc si eu un ochi peste el si poate iti pot da un sfat, in general scenariile se scriu sub o anumita forba si dupa niste reguli, daca nu le respeci, regizorii nici nu se vor uita la el, daca doresti yonik1988@gmail.com aceasta este adresa mea am si hangout

| Anyo1988 a răspuns:

Daca mai ai scenariul si nu l-ai vandut si inca esti interesat se organizeaza pe Instagram un concurs de scenarii si scenaristi... poti cauta https://www.instagram.com/borcanulcufictiune/ sau pe google Borcanul de fictiune, mai esete valabil pana pe 26 daca nu ma insel, si eu am aflat acum cateva zile, deci pentru cine este interesat haideti sa ne incercam norocul :)