| soseta a întrebat:

Cum se calculeaza cat la suta?

Răspuns Câştigător
| cosming76 a răspuns:

Pai sa zicem ca vrei sa calculezi 4% din 250. Atunci scrii acel 4% sub forma de fractie 4 supra 100 ( adica 4% din 100% ) si inmultesti cu 250 ( nr. din card vrei sa afli cat la suta ) cu fractia ta. Mai apoi simplifici nr. tau cu 100 adica ceva gen: 250:100=2,5

10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Alyra a răspuns:

Bună! Atunci când ai de calculat un procent la sută dintr-un număr (de exemplu 5% din 50) scrii procentul supra 100 (5 supra 100) şi înmulţeşti cu numărul din care trebuie să afli procentul (în cazul meu acest număr e 50). Adica: 5/100 (5 la suta) * 50 (sau numarul din care extragi procentajul) si obtii rezultatul. Sper că ai înţeles!

| Visage a răspuns:

X%=x supra 100 happy

| dadasssssssss a răspuns:

In primul rand ce clasa esti? Apoi sa zicem ca vrei sa calculezi 15% ditr-un numar.fie 300. Se face 15 supra 100 si inmultesti cu numarul tau 300. Se simplifica 300 cu 100 si vine 15 x 3 = 45
Adica inmultesti nr. dinaintea lui -%- cu nr din care vrei sa afli cat % si apoi imparti totul la 100.
Sper ca te-am ajutat.

| nykymyky a răspuns:

Exemlu... 50 % din 200 = 50 supra 100 inmultit cu 200 =0, 5 inmultit cu 200=100. sper ca te-am ajutat. fundita

| dyaaaa a răspuns:

Buna...de exemplu ai 12 la suta din 120: faci 12 supra 100x120 si apoi calculezi...byee!big grin fundita?

| Ooops a răspuns:

Te referi la ex. 3%din 90? Daca da faci 3supra 100 (in acest caz)x90(asa procedezi in orice caz). FUNDA?

| abhorrer a răspuns:

Sau se poate accesa un calculator online http://calculare.ro/claculeaza-procente/

| István_Szabó_1986 a răspuns:

Buna,

Recent am lansat un project de calculatoare online, si avem si un calculator de procent "cat la suta":
https://cumsecalculeaza.ro/calculator-procent.html

E super usor de folosit. Adaugati valorile si rezultatul se da automat.

| FrunzaRazvan10 a răspuns:

12% din 85