| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza 10 la suta din nota de la bac? 8 la bac si 9 la medicina.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, se inmulteste 8 cu 10 si se imparte la 100, rezultatul fiind 0, 8.

| sierra1 a răspuns:

Să ne înțelegem: ai luat bac-ul (cu opt?)

| Bizon95 a răspuns:

10 la suta e 10 impartit la o suta
adica o zecime
adica imparti la 10
8/10 = 0.8

insa, sper sincer sa nu ajung sa vin la tine cand o sa fi doctor, daca nu stii ce e aia procent dar ai luat 8 la bac si 9 la medicina!

| Swaron_Katy_1998 a răspuns (pentru Bizon95):

Am uitat. Vin de la filo, nu de la mate.

| Bizon95 a răspuns (pentru Swaron_Katy_1998):

Aici nu e vorba de integrale, derivate, de trigonometrie si de geometrie in spatiu (care unii au antitalent si nu isi pot imagina deloc, fara simulare computerizata)

asa ca, am uitat, procentul este un lucru de minim bun simt... IN VIATA DE ZI CU ZI, PENTRU TOTI

iar daca ajungi la medicina si trebuie sa faci un calcul de gen:
administrezi medicamentul in proportie de 0.001% din masa corporala
ce faci?!? vii cu scuze ca vii de la filo?!?

sau esti pregatita 100% pentru momentul in care iti moare pacientul sa ii convingi pe cei care au iubit pacientul ca nu avea nici o sansa?!?