| aron a întrebat:

Cum se traduce "intrebare retorica"? Stiu ce inseamna "retoric" si ce inseamna "intrebare", dar impreuna ce inseamna?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Prin"retorica" se intelege o intrebare la care nu se asteapta un raspuns...

26 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intrebare de la care nu se asteapta un raspuns. Oratorii, maestri ai retoricii, o pun pentru a atrage atentia asupra gravitatii problemei, pentru a trezi interesul auditoriului, pentru a da culoare discursului scotandu-l din monotonie. Dupa modelul oratorilor si poetii folosesc intrebarea retorica.De exemplu:"Voi sunteti urmasii Romei?"(Mihai Eminescu). Mira

carla
| carla a răspuns:

Intrebare retorica = o intrebare la care cel care o pune nu asteapta raspuns, deoarece acesta este continut in intrebarea respectiva.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Intrebare retorica este acea intrebare care nu necesita raspuns. Cand iti pune cineva o intrebare retorica... Nu se asteapta la un raspuns din partea ta...

| Lory_2572 a răspuns:

Intrebarea retorica... o intrebare la care se raspunde tot cu o intrebare.

| NoName_9903 a răspuns:

"Ti-ar placea sa castigi la 6/49, nu?", asta e o intrebare retorica... o intrebare la care raspunsul este evident.

| Dragos_Cristian_1997 a răspuns (pentru NoName_9903):

Nu chiar. Poate unii nu pun atata valoare in bani si ti-ar putea raspunde cu "nu. Nu vreau. Nu ma intereseaza banii".

| bozo a răspuns:

Este o intrebare care presupune care pleaca de la premisa ca nu are un raspuns negativ. Ea este pusa doar pentru a sublinia o idee. Exemplu: "Trebuie sa spal rufe maine. Nu mai am nimic de imbracat. Doar n-o sa merg dezbracat?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare ce nu cere raspuns; de obicei persoana care intreaba (/interlocutorul) stie deja raspunsul dar vrea sa sublinieze ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica te intrebi ca pentru sine asa... O intrebare la care nu astepti raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananci calule ovaz?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o intrebare care nu necesita raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea retorica intr-adevar reprezinta o intrebare de la care nu se asteapta un rasp., deoarece rasp, de obicei este cu subinteles, dedus din context, se cunoaste deja rasp.Deci inseamna o intrebare la care se cunoaste deja rasp si atunci nu mai este nevoie sa rasp "receptorul"adica auditorul, sau nu se asteapta un rasp.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o intrebare la care nu da nimeni nici un rasp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea retorica e acea intrebare prin care se expune o afirmatie irnica...gen "si tu cica esti frumoasa nu?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare care nu asteapta un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare retorica = perversitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea retorica este o intrebare ce nu necesita raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oglinda oglinjoara-cine-i cea[cel] mai frumos din tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebari la care nu se cere raspuns, in deosebi se folosesc in poezii de catre autor pentru a pune cititorul pe ginduri

| roben174 a răspuns:

insamna intrebare la care nu se asteapta un raspuns, deoarece nu exista raspuns pentru acea intrebare Radu

| cube a răspuns:

O intrebare la care nu se astepta un raspuns sau o intrebare in care iti raspunzi pur si simplu prin a pune acea intrebare.

| P4N a răspuns:

Te referi cum se numeste constructia gramaticala? (cele doua cuvinte folosite impreuna, nu ceea ce inseamna) Aici ai explicatii detaliate despre gramatica, nu am gasit exact pe exemplu dar trebuie sa fie descris pe ceva similar. http://ebooks.unibuc.ro/filologie/NForascu-DGLR/

| karinavarro a răspuns:

Una din cele mai frecvente intrebari retorice, dupa mine, ar fi:
"Ma iubesti?"

| karinavarro a răspuns:

Una din cele mai frecvente intrebari retorice, dupa mine, ar fi:
-"Ma iubesti?"

| naesebi a răspuns:

Prin intrebare "retorica", intr-adevar se intelege o intrebare la care nu se asteapta raspuns. Dar de ce? Pentru ca raspunsul este cunoscut dinainte, este implicit.