| Beautifool a întrebat:

Ce inseamna intrebare retorica?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/retoric
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Arta de a vorbi frumos; arta de a convinge un auditoriu de justețea ideilor expuse printr-o argumentație bogată, riguroasă, pusă în valoare de un stil ales; ansamblul regulilor care ajută la însușirea acestei arte. ◊ Figură retorică = formă expresivă a vorbirii, care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă vigoare și caracter sugestiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea retorica este aceea la care nu se asteapta un raspuns

| SofiaAndreea a răspuns:

O intrebare retorica e o intrebare la care nu este nevoie de raspuns pentru ca cel care a pus-o il stie deja.
FUNDA?

| mZque a răspuns:

O intrebare retorica este o intrebare la care nu se asteapta raspuns, pe de o parte acesta fiind evident, pe de alta parte raspunsul fiind cuprins in continutul intrebarii sau sugerat in enuntul ei. Motivele pentru care unii oameni folosesc intrebari retorice sunt diverse:

| StefSzk a răspuns:

Un exemplu este "Ce te legeni?"
asta e intrebare retorica...
pui intrebarea dar nu primesti niciun raspuns

| Alexia2000 a răspuns:

Intrebarea retorica este o intrebare ca nu asteapta raspuns acesta fiind evident.

| ChristianAndrei a răspuns:

O intrebare retorica este o intrebare la care nu se asteapta raspuns, pe de o parte acesta fiind evident, pe de alta parte raspunsul fiind cuprins in continutul intrebarii sau sugerat in enuntul ei. Motivele pentru care unii oameni folosesc intrebari retorice sunt diverse:
pentru a-i face pe altii sa se simta stanjeniti
pentru a crea o situatie jenanta sau o stare de disconfort
pentru a sublinia un punct de vedere
pentru a comunica o idee evidenta
pentru a exprima o stare de spirit sau o atitudine pe care vorbitorul o are in acel moment

Intrebari retorice exemple:
- De ce eu?
- Regele Carol I era neamt, nu-i asa?
- De ce nu te lasi de alcool? Nu vezi ca te-a distrus?
- Voi sunteti urmasii Romei? (Mihai Eminescu)
- Ti-ar placea sa castigi la loto, nu?
- Trebuie sa-mi spal blugii, doar n-o sa merg dezbracat?
- Calule, mananci ovaz?

| xxxBaryxD a răspuns:

Este cea la care se stie raspunsul.ea este spusa in mod sarcastic