| ElectraAnne a întrebat:

Cum senumeste semnul acela cu un A intr-un cerc.si ce reprezinta?

Răspuns Câştigător
| Letheyann a răspuns:

De fapt reprezinta o miscare filosofico-politica, denumita Anarchy(anarhia)
extras din wikipedia:
Anarhie, conform originalului din greacă, aνaρχίa, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați.
Cheers happy

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Reprezintă anarhia, un mod de a atrage atenţia şi de a arăta rebeliunea.

| xBluO a răspuns:

Reprezintă rebeliunea din câte ştiu

| Kanghu a răspuns:

Initial e un simbol satanist, dar mai nou se printeza pe tricouri//caiete//etc.