| justyoung9 a întrebat:

Cum si cine stabileste tara gazda a jocurilor olimpice?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tara gazda ci orasul gazda se stabileste.
Orasele care vor sa organizeze jocurile isi depun candidatura, in baza unui dosar. Acest dosar este analizat de Comitetul International Olimpic(CIO) si apoi cele care trec de analiza sunt supuse votului, de obicei in cateva tururi de scrutin, la fiecare tur fiind eliminate cele cu mai putine voturi pana raman 2 orase si este ales orasul care obtine cele mai multe voturi. Poate fi ales orasul gazda si din primul tur de scrutin, daca obtine jumate plus 1 din numarul voturilor, dar nu-mi amintesc sa se fi intamplat asta. Numai bine!

| stefan22 a răspuns:

Din cate stiu sunt propuse mai multe tari ce indeplinesc conditiile necesare desfasurarii jocurilor olimpice. Apoi membrii Comitetului International Olimpic voteaza tara care este considerata cea mai potrivita dintre cele propuse.

| LAURA22ro a răspuns:

Comitetul international olimpic