| rafa_9465 a întrebat:

Daca cu adevarat exista raiul si iadul, care credeti ca sunt diferentele dintre aceste doua "taramuri"?hee hee

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un soldat mergand cu un calugar,i-a zis asa; ce e raiul,si ce e iadul? de ce mintiti oamenii,si umblati cu prostii? ba da exista,acestea doua doar trebuie sa crezi si sa stii cum sa intri in rai. uite tu de ce spui ca esti soldat, cand eu vad doar o aratare jalnica? atunci soldatul scoate rapid sabia sa-l taie pe firavul calugar. uite vezi? asa se deschid portile iadului, te rog sa ma ierti ca te-am facut aratare jalnica.soldatul a pus sabia la loc si a cerut iertare calugarului ca s-a maniat si era sa-l omoare. uite vezi? asa se deschid portile raiului.deci poti sa-ti inchipui un loc unde se aduna sufletele stapanite de patimi precum,curvia,crima,bautura,fumatul,injuraturile,malahii,talharii,maniosii,un fel de puscarie unde,nu este,dragoste, prietenie incredere, bunatate cred ca ai vazut destule filme de genul asta.o puscarie de genul asta este doar o vaga umbra in comparatie cu iadul.si inchipuieti,si raiul unde se duc sufletele ce au trait ingereste in trup,care au avut ca tel, implinirea voii domnului aici pe pamant, asa cum Domnul face in universul intreg.adica tot ce e necesar,bun,constructiv,frumos,in lumea vazuta si nevazuta de la cea mai mica bacterie pana la marginea universului cat o fi el de mare, si asta din dragoste si dedicatie pentru creatia lui.fa abstractie de religii si de inchizitie, si de popi si de alti lideri religiosi sau nonreligiosi sau alte chestii colive si pomeni sau bani.

7 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Ca in iad nu platesti locu de parcare.In rai trebuie sa platesti ca sa plutesti.

| IndescribableChild a răspuns:

Nu sunt diferente.ele sunt doar opuse. Greu de inteles oricum...

| Chrysk2 a răspuns:

Rai si Iad,nu exista un loc anume,adica rai in cer iad sub pamant... Raiul va fi tot pe pamant, numai ca nu va mai exista atat rau,sau mai bine zis nu va mai exista deloc.
Iad=la fel nu exista un loc, ci anume ca noi nu vom mai fi pe pamant, cum scrie in biblie nu vom reinviawinking

| klaudia_4431 a răspuns:

Sunt la fel! Numai ca iadul e opusul raiului si invers, yin si yang, alfa si omega...etc; rau fara bine si bine fara rau; fiecare au fost date pentru un scop,totul e ca o balanta, dar totusi exista o diferenta, ca in iad simti numai ce nu ti-ai dorit pe pamant sa simti si in rai simti ce ti-ai dorit sa simti pe pamant.simplu; asta din perspectiva mea, dar eu cred ca in rai sigur ti s-ar ura cu binele si in iad ti s-ar lua de atata rauhee heesunt ca doua surori...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nicio diferenta...un nimic nu e diferit de alt nimic nu? chiar nu cred ca exista asa ceva.

| Amaliutss a răspuns:

Pai raiul...imagineazati'l cum vrei uh...in lumea tah,cu cai cu flori futurash, chestii de ashtea, sh acu' gandeshtete la iad cum ar fi opusul raiului.S
per ca e folositor raspunsul meustraight face