| pisicalu a întrebat:

Daca sunt nascut la Orsova si crescut in Banat sunt oltean sau banatean?
Parintii mei sunt olteni amandoi de la Severin.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești din zona in care te-ai născut, adică originar din Orșova=oltean.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orsova este in Oltenia. Parintii sunt olteni. Si eu sunt oltean desi sunt nascut la Brasov si crescut prin Hunedoara.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Salontanul):

De când știi că Orșova este în Oltenia? Ai studiat istoria locului? Orșova dintotdeauna a fost parte din Banat.
Problema este că la construcția barajului de la Porțile de Fier 1, prima localitate în amonte a fost Orșova și a fost trecută în jurisdicția județului Mehedinți pentru că trebuia să fie o singură conducere pentru baraj, care să răspundă și pentru acumularea de apă existentă în noul rezervor.
Dar, orșovenii niciodată nu s-au considerat olteni. Nici graiul nu îl au de oltean.

| Salontanul a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Deşi întotdeauna Orşova a ţinut de regiunea Banatului, în 1968 la ultima reorganizare administrativ-teritorială, când România a trecut din nou la împărţirea teritorială pe judeţe, această localitate a fost inclusă în judeţul Mehedinţi. Județul Mehedinți aparține de zona pe care noi o numim Oltenia. Așa ca acum este în Oltenia.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, administrativ și fiscal, dar bătrânii din Orșova, niciodată nu s-au considerat olteni. Am făcut armata pe acolo și știu ce vorbesc.

| Salontanul a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Si eu sunt din zona si stiu ce vorbesc. Am spus exact acelasi lucru ca tine doar ca am precizat situatia de acum.

| pisicalu explică (pentru ValentinMihai78):

Da...ideea e ca eu nici nu am grai bănățean, dar trăsăturile mele sunt oltenești deși sunt născut la orșova, am fost pe acolo și unii se considera olteni alții nu happy

| ReddY25 a răspuns:

Oltean

| anonim3248 a răspuns:

Ești oltean după părinții tăi, nu contează unde te-ai născut și ai crescut.