| AnOnImA4109 a întrebat:

Dacă vreau să merg la liceul de arte, la arte plastice ce probe trebuie să fac? Trebuie să dau un examen înafară de cel din clasa a8a?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In vederea admiterii la un liceu vocational(profil artistic, profil sportiv, profil teologic, profil pedagogic, profil militar) va trebui sa sustii, in perioada 16-18 mai 2018, probele de aptitudini. Pentru profilul artistic-arte vizuale si specializarile arte plastice,arte decorative, arhitectura, arte ambientale, design, conservare/restaurare bunuri culturale vei sustine 2 probe de selectie si anume:
1.proba de perceptie vizuala
2.proba de creativitate
Structura celor doua probe si criteriile de apreciere le gasesti in la pagina 2 din link-ul : http://www.seminarulbm.ro/pdf/2016/OMEN4432_anexa3_met_aptitudini.pdf

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice elev care a absolvit învățământul gimnazial se poate înscrie la concursul de admitere în clasa a IX-a la Liceul de Arte. Concursul de admitere constă in două probe :

1. Proba de percepție vizuală
2. Proba de creativitate

Explicații mai ample ai aici. Baftă!
http://alegsadesenez.com/......u-de-arta/