| maya777 a întrebat:

De cativa ani scriu proza scurta.Am si castigat de doua ori premiul 1 la un concurs de creatie literara din judet.Deci nu scriu chiar prost. Dar as vrea mai mult, as vrea sa public o carte cu tot ceea ce am scris.Problema e ca pe unde am intrebat n-am avut decat optiunea de a o publica pe banii mei( de la 10 mil. in sus), ceea ce nu imi permit. Ce altceva pot face? Cum pot gasi sponsori? La cine sa mai apelez? Cum sa promovez ceea ce scriu?

Cat despre a trimite cuiva cateva pagini din ceea ce am scris...am dat peste tot felul de scriitori binevoitori, dar cam depasiti, care n-au vrut decat sa se foloseasca de ceea ce am scriu eu, pentru a fi ei inspirati.De aceea nu am incredere sa postez pe diverse site-uri.

Va rog, am nevoie de sfaturi, nu as vrea sa renunt la scris doar pentru ca asa merg lucrurile in Romania, incat daca n-am pile, bani si nu sunt persoana publica, nu ma baga nimeni in seama.

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Pai incepe sa scrii un blog cu tot felul de articole. Cauta-ti cititori online si fa-ti un numar de cititori. Poti apoi castiga bani din reclamele de pe blog.
Altfel, nu cred ca ai sanse. Ai mai putea (daca esti capabil) sa iti traduci cartea in engleza si sa trimiti un manuscris prin Anglia sau prin Statele Unite pe la editurile lor.

2 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Si eu prin clasa a 10 scrisesem cateva idei despre o carte pe care trebuia sa o scriu, referindu-se la tara, de la morometii mi se trasese. dar acum numai, acum sunt in clasa 11 si ar fi mai bine sa scrii cateva pagini ca nu te vede nimeni

| maya777 explică:

Pentru mihaibrasov: Am deja(de cateva luni) un blog pe care scriu atat despre cartile pe care le citesc(un fel de recenzii), dar si despre tot felul de alte lucruri.

Daca as stii ca ma ajuta cu ceva, as fi in stare sa traduc in engleza tot ce am scris...

pentru cristianorudi7: N-ar trebui sa renunti la acele idei.Cine stie, poate iti vor veni si altele si va iesi ceva bun de-acolo...

Daca are cineva chef si timp sa citeasca eu va pot da un link catre blogul meu.As aprecia foarte mult daca mi-ati spune ce parere aveti despre felul in care scriu( accept si comentarii negative, vreau sa stiu si unde gresesc, pentru a stii unde mai am de lucrat)

linkul e urmatorul:
http://satmaya.blogspot.com

(la arhive, 2010, luna aprilie, sunt si cateva fragmente chiar din creatiile cu care am participat la concurs ( Neda, Azhel, si Spre viata) dar si cateva eseuri cu care am participat la anumite Colocvii...

Astept parerile voastre...