| adrianadaniela2001 a întrebat:

acum 2 ani mi-am facut cont pe un site numit Wattpad. Logic ca imediat am inceput sa scriu o carte a carei idee o avem in cap de foarte mult timp.

Spre surprinderea mea, acea carte a avut rapid succes, iar asta m-a bucurat enorm mai ales ca visul meu este acela de a deveni o scriitoare si de a ma publica.
In vara anului 2016 a aparut un concurs de creatii(cel mai mare si mai important de pe site) si anume Wattys2016. Rezultatele au venit toamna si am ramas placut surprinsa sa descopar ca am castigat la categoria,, Deschizator de drumuri"

Poate nu a fost cine stie ce, dar pentru mine castigarea acelui concurs reprezenta primul pas spre indeplinirea visului meu.
Cum prima mea carte a avut (pot spune eu) succes, le-am dat-o si parintilor mei care au foarte mirati sa descopere mica mea creatie si chiar au fost de-acoprd ca imi pot publica cartea daca asta e dorinta mea.

Totul mergea bine, poate chiar perfect. Visul meu de a ajunge scriitoare prindea din ce in ce mai mult contur si parea ca soarta imi surade dupa atatia ani in care m-am chinuit sa inventez povesti originale. Eram pregatita sa-mi incep a doua carte si chiar mi-a placut ca si aceasta a fost primita cu bratele deschise de catre cititori.

Dar apoi a inceput adevarata problema. O fata(destul de populara din cate am inteles) care a castigat si ea Wattys2016 m-a acuzat de plagiat desi nu-i citisem nici cartea si nici nu-i urmaream profilul. Am incercat sa-i explic ca nu as plagia niciodata, mai ales ca eu imi petrec majoritatea timpului inventand actiunea cartilor si nu m-as fi coborat la un nivel atat de josnic incat sa ajung sa ma folosesc de munca altora.

Dar aceasta nu m-a inteles, ba chiar si-a trimis prietenii sa ma jigneasca pe profilul meu si in toate comentariile pozitive primite.

Dupa toate acele ore de munca in care ma chinuisem sa fac carti originale, am fost acuzata de ceva ce n-am facut, si parea ca nimeni nu vrea sa asculte ce am de spus doar pentru ca nu eram la fel de populara ca ea.

Am vrut sa renunt la scris, caci evident lumea parea sa creada ca tot ce scriu e inspirat de la ea(desi dupa ce am fost nevoita sa-i citesc cartea ca sa-mi dau seama despre ce e vorba am ramas ingrozita sa aflu ca lucrarile noastre nu au nimic in comun).

Prietenii mei zic sa nu renunt, ca nu e vina mea pentru aceasta neintelegere si nici ei nu-si pot explica de ce as fi fost acuzata de plagiat daca actiunea si personajele erau complet diferite.
Problema e ca de cand cu acest eveniment pur si simplu mi-am pierdut increderea in mine si mi se pare ca nu voi mai putea sa scriu vreodata.

Voi ce ati face in locul meu?

Imi cer scuze pentru eventualele greseli de tastare sau categoria gresita si sper ca o sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place mult dorinta ta de a fi scriitoare, dar un site nu este chiar cel mai recomandat loc unde ai putea posta o carte, mai ales ca wattpad-ul nu mai e ce a fost inainte ..acum e plin de pustoaice de maxim 12 ani care publica tot felul de tampenii.
In locul tau, daca as sti ca am succes as continua indiferent de situatie, iar cand ai publicat o carte trebuia sa constientizezi ca mai devreme sau mai tarziu vor aparea si hatteri care vor inventa tot felul de scuze ca sa te faca sa pici tu de proasta (daca ma intelegi tu). Daca prietenii tai te incurajeaza nici nu trebuie sa stai pe ganduri, dar tine minte.fa ceea ce iti place
Sper ca am ajutat

1 răspuns:
| AnetteBurnier a răspuns:

Bună! Este foarte frumos acest vis al tău, dar, hai să îl interpretăm altfel happy.
La urma urmelor, doreşti să devi scriitoare. Scrisul, este literatură.
Nu ştiu cum să îți explic... Ai început scriind pe un site, da?
Asta nu este o greşeală, dar, nu este întocmai demn de literatură. Adică, noi oamenii am ajuns să o adaptăm după noi, după cum vezi, dar, scopul ei este să ne adaptăm noi după ea.
Cărțiile ne schimba, nu noi le schimbam pe ele. Cărțiile sunt ceva minunat, visul oricărui scriitor, plimbându-se cu stiloul pe fila albă... o pagină din ceea ce urma să fie un colțişor din sufletul lui. Unde se va regăsi mereu.
Poate cărtile reale nu cinteaza atat de mult pentru tine, dar ea influenteaza mult scriitorul. Doar tu şi sentimentele tale. Doar tu şi cu tine.
Vezi tu, pe site-uri web şi asta e altceva. Vin criticii că ai scris fară sens, dar tu doar ai dezvaluit din tine, ai fost narator, ai fost tu insati. Ai dat frâu liber imaginatiei.
Cand scrii pe internet... e ca si cum ai scrie pentru ceilalti, nu pentru tine, din cauza mediului.
Dar e foarte bine ca ai facut-o si ca o carte, desi trebuia inceput asa. Acum, fiind pe internet, fiind in mediul internetului tu si sufletelul tau, o sa ai logic de suferit.
Trebuia sa te gandesti dinainte.
Acum, fata aceea, nu intelege asa de bine literatura, pentru ca nu te-a inteles, nu a inteles ce ai vrut sa transmiti.
Dar asta nu conteaza, eu zic ca daca vrei sa ai, domne faci ceva bun cu scrierile tale, sa te dezlipesti de acest mediu robotic.
Poti sa ai daca vrei, eu stiu cont pe Facebook, dar nu iti mai expune munca acolo.
In fine, daca vrei sa continui asa, o sa vina si altii. Dar o carte se scrie in cea mai mare liniste, cand patrunzi cel mai adanc in viata.
Sper ca te-am ajutat.
Daca vrei sa continui asa, iti vei da seama probabil cand fei fi mai mare ca nu intocmai ceva... de-al tau.