| flavius01 a întrebat:

Hey! Va rog lamuriti-ma cu ceva: ce vrea sa zica un text "dactilografiat la doua randuri"? Particip la un concurs de creatie literara si textul trebuie sa fie astfel, ori eu nu inteleg ce vrea. Stiu ca dactilografia are treaba cu masina de scris, dar ma indoiesc ca vrea sa o scriu la masina de scris, avand in vedere ca majoritatea dintre noi nu avem asa ceva. Ma puteti ajuta va rog?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Cînd scrii un text, în mod normal, ca să treci pe rîndul următor dai „enter".
Acum, pentru a scrie la „două rînduri", dai „enter" de două ori, și astfel spațiul dintre rînduri se dublează. Asta e tot!
BIne înțeles că nu e vorba de mașina de scris. A dactilografia înseamnă a scrie cu degetele, deci a bate o tastatură, în speță, acum, cea a calculatorului tău.