| Warden99 a întrebat:

De ce avem nevoie de traditii?
In ce fel ne ajuta traditiile?

Răspuns Câştigător
| Adee26 a răspuns:

O traditie defineste o tara. Daca nu ar fi traditii nu ar fi mai nimic impresionant cand te duci in alta zona/tara. Poate ca ar fi alte cladiri, sau zona ar fi mult mai evoluata. Dar asta nu conteaza: constructiile si tehnologia evolueaza pe zi ce trece dar traditiile raman aceleasi. Daca o sa mergi altundeva sigur o sa iti faca placere sa cunosti obiceiurile celorlalti.
Uite un exemplu bun: la mine in liceu este un proiect : COMENIUS prin care e un schimb de experiente dintre diferite tari -cu plecari si altele- avand la baza traditiile fiecarei tari. big grin Am participat si eu si e foarte interesant :X

3 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Traditiile sunt la baza culturii, opusul globalizarii. Efectele pozitive in unicitate. De ce crezi ca este in acelasi timp bine, dar si rau sa continuam cu globalizarea? Traditiile care nu sunt pastrate au sanse de disparitie ( in Romania opincile, hainele populare)
Etc...

| horansgang a răspuns:

Ele ne reprezintă atunci când le practicăm.

| anonim1112222 a răspuns:

Traditile sunt obiceiuri lasate de mosii stramosii pentru a defini aceea tara..normal ca avem nevoie de ele:*