| hyperion a întrebat:

De ce entitatile diavolesti(posedatii) din filme vorbesc in latina? De ce tocmai latina?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sa nu inteleaga nimeni ce spun. Cine naiba stie atata latina, incat sa priceapa ce bolborosesc ei acolo?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cred ca are legatura cu faptul ca crestinismul a fost raspandit in Europa in timpul imperiului roman.

| death a răspuns:

Pentru că numai dracu' ar vorbi o limbă aşa oribilă. Şi crede-mă că ştiu ce spun, după patru ani de latină băgată pe gâtlaughing Şi ar mai fi, probabil, şi modul în care sună. Are o melodicitate întunecată.

| romanionu a răspuns:

Probabil si din motivul pentru care limba latina a fost una dintre limbile cele mai vorbite din lumea aceasta in vechime.
Sar putea sa fie si datorita tuturor limbilor care s-au dezvoltat din aceasta limba moarta