| anonim_4396 a întrebat:

De ce i-a sustinut familia de' Medici pe artisti atat de mult?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca erau niste omanei culti si au inteles importanta culturii in evolutia societatii umane.

| angella1972 a răspuns:

Familia de medici a trait si domnit in franta, taramul culturii si al artelor.chiar si in vremurile noastre artistii sunt peste tot in franta, si mai ales in paris.nu se sfiesc sa dea reprezentatii gratuite la colt de strada sau pe o scena improvizata, doar pentru aplauzele sincere ale publicului.si sa nu uitam ca in franta in prima duminica a fiecarei luni, toate muzeele au intrarea libera, ceea ce la noi nu se va intampla niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaticanul a sustinut ascensiunea familiei care se ocupa cu comertul de materiale textile, Milano Genova cunosc o inflorire culturala deosebita, marii intreprinzatori ai perioadei erau si eu captivati de aceea interesul pentru sponsorizarea artistilor si a artelor de tot felul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Erau deschisi culturii si artelor...