| C1eu1C a întrebat:

De ce persoanele care in tinerete au fost mioape, o data cu inaintarea in varsta incep sa vada normal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia inseamna ca imaginea obiectelor se formeaza inaintea retinei. De aia miopii nu vad la distanta, si e o boala care se instaleaza la tinerete.

Odata cu inaintarea in varsta apara hipermetropia care inseamna ca imaginea se formeaza in spatele retinei. Gandeste te acum ca cele doua boli au un moment cand se "repara" sa zic asa una pe alta.