| DanielVălean a întrebat:

De ce sărbători de origine americană (Valentine's Day, Halloween) s-au răspândit peste tot în lume? Ce factori au favorizat această răspândire? Iar, în cazul Crăciunului, de ce până și în țara noastră, mai nou, se sărbătorește varianta americană a acestuia?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Hollywood
nu stiu daca ma crezi...
insa incepand din momentul in care filmele americane au inceput sa fie vazute international, cultura americana a fost promovata serios
iar cand lucrurile au inceput sa fie destul de usor de transmis (televiziune), americanii au inceput sa isi exporte cultura cu INTENTIE, nu doar pentru bani, lucru care are un nume foarte simplu si categoric: PROPAGANDA, ei se pun in lumina buna si toti au parere buna despre ei

aici se ridica doua note cam neplacute:
1. trebuie sa le fim recunoscatori, macar partial, din cauza ca, cultura pop (care face parte din propaganda americana) a fost buturga mica care a rasturnat carul mare numit coMUISM, fara cultura pop coMUISM-ul nu ar fi cazut asa de repede
2. negrii, asta, pardon, pulitic corect: "afro-americanii" s-au folosit serios de masina propagandistica americana, ca sa promoveze cultura lor, chiar de curand un cantaret de care nu am auzit, si care are muzica "zeama lunga" (nu iti atrage atentia cinestie ce, suna binisor, si, cam atat) mulatru, a ajuns la un moment dat in mai multe topuri americane decat Beatles, de care au auzit toti, fara nici o exceptie

acum sper sa nu fiu facut rasist, dar asta e un lucru pe care il observ, pur si simplu!

| RAY a răspuns (pentru ziftode):

Am mai putea adauga si limba Engleza care e limba nr 1 in lume, influenta culturala cum ati scris si dvs, muzica, filme, internet, carti etc

personal consider ca iubirea se arata in fiecare zi nu doar de ziua iubiri

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca se cam impune americanizarea globala. Cine se opune sunt tarile arabe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E cool. e la modă, așa face toată lumea, e mai ușor să sărbătorești ceva dacă toată lumea o face decât dacă ești singur.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt distractive.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Pentru ca americanii au simtit nevoia de a distorsiona dupa bunul lor plac o sarbatoare precum Craciunul, sau a crea una ca Halloween-ul. Si fiind printre cele mai avansate civilizatii, restul (inclusiv romanii) nu au putut decat sa ia exemplu.

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Sunt mai multi indragostiti si cred ca de aia

| DePeTarnave a răspuns:

Pentru ca romanasul nostru pune botul pe/la tot ce e pr0st.