| alina98 a întrebat:

In ce tari se sarbatoreste halloween?

Răspuns Câştigător
| barnii a răspuns:

Halloween este o sărbătoare de origine celtică, preluată astăzi de multe popoare din lumea occidentală, ea răspândindu-se în secolul al XIX-lea prin intermediul imigranților irlandezi din Statele Unite ale Americii. Ea este sărbătorită în noaptea de 31 octombrie, deși în unele țări data sărbătorii variază — de exemplu, în Suedia este sărbătorită în prima sâmbătă din noiembrie. Numele provine din limba engleză, de la expresia All Hallows' Even, numele sărbătorii creștine a tuturor sfinților, sărbătoare cu care Halloweenul a devenit asociat în țările unde predomină creștinismul occidental — catolic și protestant, deoarece în aceste culte creștine, ziua tuturor sfinților este sărbătorită pe 1 noiembrie.

3 răspunsuri:
| Tsunade99 a răspuns:

In America cu siguranta. Si chiar si in Romania, eu anul trecut am fost in centrul orasului si s-a sarbatorit haloweenul.

| marilenutza2000 a răspuns:

Halloween-ul se sarbatoreste in SUA.si din SUA au furat aceasta sarbatoare si Anglia si chiar si noi.(atat.cred)!?