| Angelly a întrebat:

De ce se sarbatoreste Halloweenu? urgent raspuns.

Răspuns Câştigător
| secretsisecret a răspuns:

Uite aici scrie> http://www.jurnalulbtd.ro/......-1325.html

4 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu este sarbatoare traditional romaneasca Niciodata nu am inteles nici eu de ce - dar asta este

| Originalone a răspuns:

E ziua mortilor.
Au si ei o zi a lor cand ies la distractie din pamant.

| Skins97 a răspuns:

Cred ca din cauza miturilor cu fiintele mitologice (varcolaci, vampiri, vrajitoare.)

| Simonaolla a răspuns:

Povestea spune ca, in aceasta zi, de 31 octombrie, spiritele persoanelor care au murit in ultimul an se intorc pe pamant in cautarea unor corpuri vii pentru a le poseda pe perioada anului viitor, acesta fiind singura speranta de a avea o viata dupa moarte.

Celtii considerau ca toate legile spatiului si timpului sunt suspendate in aceasta zi, permitandu-le spiritelor sa interactioneze cu cei vii.
Cei vii nu doreau sa fie posedati. Astfel, in noaptea de 31 octombrie, satenii stingeau focurile din casele lor, pentru a le fi frig si pentru a deveni astfel nedoriti. Acestia se imbracau in tot felul de costume caraghioase si participau la parade galagioase in cartierul lor, incercand sa fie cat mai distructivi posibil pentru a speria spiritele ce veneau in cautarea celor vii.