| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

De curand toata credinta mea a disparut in D-zeu...am citi cateva carti si am vazut documentare prin care se spune ca biserica ascunde niste acte prin care se dovedesc multe lucruri...Isus a dorit sa moara pe cruce nu s-a intamplat pentru ca oamenii au vrut asta... D-zeu se poate numii oricum este un nume dat de biserica pe care noi il sfintim atat de mult dar de fapt biserica este o minciuna ne fac sa crede intr-un lucru pentru a nu se afla adevarul... D-zeu este tot ce ne inconjoara adica aerul, pamantul, apa... voi ce parere aveti despre asta...in biblie scrie ca Isus nu a avut copii cand de fapt el a avut 2 fete cu Maria Magdalena...De ce barbatii sunt pusi mai presus de femeie si in biserica si in biblie... ei au in plus forta fizica in rest nu au nimic mai deosebit ca femeile...de ce in unele biserici femeile nu au voie sa intre? sunt multe intrebari de pus si raspunsul la intrebari nul stie nimeni noi stim doar minciuna...

Răspuns Câştigător
| adyth a răspuns:

Hey... orice ai face...totdeauna barbatul va fi mai presus ca femeia...asta ne este natura...si pe mine ma enerveaza asta... dar daca ma gandesc... e mai bine asa. Nu totdeauna cel slab pierde tongue ci este protejatwinking
si apropo de credinta, si de ce ai citit.probabil ca multe din documentarele alea si ce ai vazut tu...sunt conspiratii
hey, acum, orice prost isi poate da seama ca Biserica si religia ne minte.si ascunde lucruri... dar nici tu nu poti sti care e adevarul si care e minciuna...eu zic.mai bine crede in felul tau... asa cum fac si eu... Dumnezeu nu e musai ceea ce ne prezinta Biblia. Dumnezeu e acolo cu tine. e ceva. Numeste'l cum vrei tu.tot aia. Eu cred ca ceva are grija de noi, ne ajuta, dar trebuie sa avem incredere...incredere in noi si in puterea noastra.
Vointa noastra e cheia happy (ti'o zic din proprie experienta)
Nimeni nu'ti poate baga religia pe gat happy esti liber sa alegi. Bineinteles ca religiile sunt, puterea nr 1 daca stam sa ne gandim. zi de zi suntem manipulati de asta...pentru ca de secole am fost imbibati cu frica de "iad, Dumnezeu, Apocalipsa..." chestii dintr'astea
dar si ele au rostul lor.imagineaza'ti ce'ar insemna sa nu mai stie nimeni de nimic.ar fi dezastru in masa.fiecare ar ucide si ar "pacatui" dupa cum l'ar taia capul...ar fi mai rau ca iadul tongue
asa ca...ai putina credinta happy
atat timp cat tu esti in banca ta...si nu afectezi pe nimeni. n'are cum sa-ti fie rau
si in legatura cu Dumnezeu si mediul inconjurator... bineinteles...pamantul asta ne e mama... el ne hraneste el ne'adaposteste... din el ne'am nascut...
uite...eu nuprea stiu multe despre asta... dar cauta despre Gaia sper sa gasesti ceva interesantwinking
si sa-ti mai vand un pont laughing uita'te la filmul animat: Final Fantasy The Spirits Within... urmareste mesajul...nu actiuneawinking
Peace outwinking

12 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Si de unde stii tu care e adevarul sau care e minciuna? Sau tu dai crezare intregii literaturi conspiratiste, fara nici un pic de discernamant? Stai linistit, mai sunt multe teorii "against the mainstream": ca Pamantul ar avea gauri la poli, ca oamenii ar fi aparut in urma interventiei extraterestrilor, ca Holocaustul nu ar fi existat iar aselenizarea din '69 a fost doar o farsa, ca Michael nu a murit etc. etc. Baga-le pe toate la ghiozdanel si vei avea toata ingredientele necesare unui frumos complex de susceptibilitate si de paranoia.

cami
| cami a răspuns:

Eu am impresia ca tu n-ai fost de la inceput credincios.
Daca doar pentru niste hartii tu iti pierzi credinta intr-un Dumnezeu, si deja incepi sa-l iscodesti. Este clar. Diavolul ti-a acaparat sufletul dinainte ca tu sa citesti acele scrieri.
"Isus", dragul/meu (draga mea)? este Iisus. Si data viitoare incearca sa scrii "biserica" cu B mare.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Se poate pune semnul egal intre religie si Dumnezeu?

| emy a răspuns:

A nu crede in religie, mai inteleg. Dar a nu crede in Dumnezeu... e rau. Ti-ai pus vreodata intrebarea:cine a creat Universul? Cum au luat fiinta :cerul, pamantul, apele, formele de relief, plantele, omul(cu fel si fel de substante, de organe in el)? Cum iti explici faptul ca tu pui o samanta in pamant, iar dupa aceea iese o planta de o frumusete iesita din comun? Cineva trebuia sa faca aceste lucruri, nu? Singure nu aveau cum.Gandeste-te putin la toate astea! Eu cred ca Dumnezeu exista si in om(trebuie ca si omul sa-si doreasca sa-l primeasca in viata sa), in fiecare floare, si in toate frumusetile ce ne inconjoara.Si nu mai face comparatie intre religie si Dumnezeu.Asa ceva nu e posibil.Religia a fost facuta de oameni(unii dintre ei, fiind demonizati-caci altfel nu le pot zice, oameni care au avut si au diverse interese de a-i face pe oameni sa-si piarda credinta in Dumnezeu). Nu-ti pierde credinta in Cel care te-a creat, in Cel care s-a sacrificat pentru mantuirea mea, a ta, a tuturor, pentru o prostie.Religia e religie, iar Dumnezeu e Dumnezeu.Bafta!

| cioko19 a răspuns:

Da.si eu am auzit de lucrurile spuse de tine. dar eu nu imi pierd credinta in Dumnezeu. Dumnezeu este peste tot.intr-o piatra.in apa.este si "Sus"...cum se zice.
citez de la tine :" biblie scrie ca Isus nu a avut copii cand de fapt el a avut 2 fete cu Maria Magdalena...De ce barbatii sunt pusi mai presus de femeie si in biserica si in biblie"
Eu cred ca preotii au ascuns acest lucru.ca nu a avut copii .cred ca preotii vroiau ca oamenii sa il vada tot asa. un Sfant.
Sincer e greu.nici nu mai stii ce sa crezi.
dar eu raman cu credinta mea happy
bafta:*

| Walkirya a răspuns:

In primul rand acele carti sunt tinute la Vatican pentru "protejarea lumii". Pe unii credinta chiar ii ajuta si e mai bine sa ramana totul asa. Ce crezi ca s-ar intampla, daca ai intoarce credinciosilor viata pe dos? Barbatul este pus mai presus pentru, dupa cum ai zis, au forta fizica.Adica este capul familiei, cel care aduce acasa banii, etc.Fiecare religie se manifesta in felul lui, oamenii au facut religia, nu D-zeu.

| andreea_7473 a răspuns:

Eu zic sa discuti toate nelamuririle astea cu un preot ortodox. Ce-ai vazut in "documentarele" alea sunt numai prostii, e pacat ca ai ajuns sa le crezi.

eu o sa-ti vorbesc acum doar despre faptul ca barbatul ar fi mai presus de femeie in ochii Bisericii. Daca reusesti sa treci de suprafata si poti privi lucrurile in profunzime, ai sa vezi ca nimic nu e mai neadevarat! Spune-mi, cine a avut cinstea sa Il poarte pe insusi Dumnezeu in pantece timp de 9 luni? Un barbat? De ce nu un barbat, de vreme ce zici ca sunt primii in Biblie si-n Biserica? Tot o femeie, care acum e Imparateasa si sta de-a dreapta lui Iisus, care ii asculta toate rugaciunile mijlocitoare pentru noi. Unde ai vazut cinste mai mare acordata unui om? Dar mormantul gol cine l-a vazut prima data? Cine l-a vazut prima data pe Iisus inviat? Nu tot femei au fost? Ia gandeste-te, de ce le-a acordat Dumnezeu cinstea asta? Apoi, cine poate sa dea viata, devenind colaboratoarele lui Dumnezeu? Nu tot femeile?
Iti spun eu, Iisus in toata viata lui pe pamant a cinstit femeia, incepand cu mama Sa, iar biserica pe care a intemeiat-o este in mod egal compusa din femei si barbati, iar datoria barbatilor este sa le iubeasca pe femei si sa se jertfeasca pentru ele asa cum Iisus a iubit Biserica si s-a jertfit pentru ea. Aa, ca barbatii nu vor sa priceapa acest lucru si sa-l puna in aplicare? pai aici nu mai e vina lui Dumnezeu. Deci nu poti spune ca asa e in Biblie si in Biserica, ci poti spune ca sunt ideile barbatilor care pur si simplu asa au inteles ca este (cum vad ca ai inteles si tu, de altfel). E nevoie de putina lumina in capul lor si se vor limpezi lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi, n-o fi... nu se stie ca pamintul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, raspunsuri adevarate exista.
Femeia trebuia protejata de sarcina, era o gura in plus de hranit daca aducea pe lume un copil, asa ca se luau toate masurile, erau batute cu pietre, trebuiau sa poatrte vesminte destule pentru a fi acoperita.
Da s-au gasit documente care atesta ca Isus a fost casatorit, si era imposibil sa ramana singur trand intr-0 tara unde legea nescrisa a copiilor in familie, a existat dintotdeauna.Acum traducerile sunt destul de controversate pentru ca vorbim de o limba veche de 2000 de ani chiar de mai mult pentru ca ei vorbeau in anul unu o limba care cine stie cu cate mii de ani in urma se formase.
Femeia din pacate a fost care a suferit de-a lungul timpului in toate tarile unde au ajuns apostolii, dar exista si tari care nu au religie crestina sau influente unde femeia este dorita, iubita si adorata.
Biblia s-a servit de neputinta femeii pentru a tine in frau dorinta ei de nou, pentru ca ea are o minte constructiva, novatoare, Biserica, s-a temut de femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ealkyria, nu oamenii au facut religia ci Biserica, bea Grigore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost acolo sa vezio daca a avut sau nu copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim? unde ai citit prostiile astea? Doamne lumineaza ne.iti propun sa citesti Biblia, incepand din noul testament.si despre Domnul Isus k a avut copii, nu-i adevarat... El e sfant... el nu a pacatuit niciodata.si de aia a murit El pe cruce k noi sa putem sa fim salvati de la moarte. m as dori sa mai stam de vb. ca sa intelegi intr-adevar cum stau lucrurile.ma voi ruga pentru tine, k El sa fie calauza ta. El te cunoaste mai bine decat mine...si mai presus decat orice te iubeste, si doreste ca nici unul sa nu piara ci toti sa vina la pocainta.zambeste Isus te iubeste