| Moisie a întrebat:

In Deuteronom 13:1, sau cu alte cuvinte in LEGE, vede, ca Dumnezeu porunceste credinciosilor sa-i ucida pe toti cei care, la fel ca si Isus, fac "minuni" ca sa fie crezuti drept "dumnezei"!
Oare din ce cauza a dat Dumnezeu Creatorul LEGEA asta?
Nu cumva pentru ca stia ca va apare un Isus Christos pe scena religiei si se va lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu?
Fapt ilustrat in Biblie si la 2 Tesaloniceni 2:4

6 răspunsuri:
| adrew a răspuns:

Dumnezeu e mult mai presus de inchipuirile nostre mizere si egoiste, da-l dracu tu ce chiar crezi ca El are nevoie de slava?

| Moisie explică (pentru adrew):

Eu ma refeream la un verset din Biblie atribuit lui Dumnezeu, si nu la "dumnezeul" liber cugetatorilor de care vorbesti tu!

| BlitzkriegJack a răspuns:

D-apai ma doare fix in pix de ce scrie in biblie, dar stiu ca deuteronomul e in vechiul testament si se aplica doar everilor. Parca.

| Moisie explică (pentru BlitzkriegJack):

Deuteronomul este chiar LEGEA data de Dumnezeu celor care cred in El, iar faptul ca toti crestinii ii calca in picioare Legea, dovedeste ca religia crestina este o religie fara Dumnmezeu, ci una a Diavolului care se lasa slavit ca Dumnezeu!
Iar FAPTELE bisericii crestine imi confirma natura diabolica a acestei religii fapt care este confirmat de Biblie!

| neneacelrau a răspuns:

Nu papushe. Se refera la proorocii mincinosi si la vrajitori si fumnezeii celorlalte neamuri care sunt draci. Dar asa se intampla daca nu citesti tot capitolul 12 si 13.

| Moisie explică (pentru neneacelrau):

Ai inteles ...doar ca ai inteles "pe langa"!
Adica gresit!
Versetul respectiv se adreseaza clar celor care fac minuni ca sa fie crezuti drept Dumnezei, adica chiar si vrajitorilor de teapa lui Isus Christos cel care a fost acuzat de contemporanii sai ca lucreaza cu puterile lui Belzebuth.
Sau nu cumva Isus Christos se legitimeaza ca "dumnezeu" prin vrajitoriile/minunile sale?