| NaNaNu a întrebat:

De unde vine traditia vopsitului oualor?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Vopsirea oualor este anterioara crucificarii lui Isus. S-a constatat ca ouale vopsite se pastrau mai bine si se alterau intr-un timp mai indelungat decat cele nevopsite. Mira

daniela
| daniela a răspuns:

Faptul ca ouale ce au fost puse de catre maria la picioarele lui Isus atunci cand acesta era rastignit s-au vopsit in rosu de la sangele acestuia, in Joia Mare acestea trebuiesc vopsite in rou (nu alta culoare)

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cand Iisus era rastignit pe cruce, Maria a pus la picioarele lui un cos cu oua... Sangele a curs pe oua si le-a inrosit. Cam asa stiu eu. happy Deci ouale se vopsesc de Paste ROSII (nu galbene, albastre, verzi, etc.)

| nicoleta_5825 a răspuns:

Aceasta traditie vine tocmai din perioada rastignirii lui Iisus cand Maria a asezat la picioarele lui sangerande un cos cu oua, care datorita sangelui ce siroia s-au rosit.

| dulcika a răspuns:

cand Iisus era ea rasticnit p cruce si sub crucea Lui FECIOARA MARIA avea un cos cu oua si El a fost intepat cu sulita in burta sau coaste si sangele a curs p oua lea inrosit ...asta tot ce stiu eu happysi in plus ouale se vopsec de Paste ROSII ...km a aparut acum noua "fita" sa s vopseasca galbene, albastre, verde...si mai stiu eu ce culorihappy

| miry a răspuns:

De la Iisus, cand a fost rastignit, maria a pus un cos cu oua la picioarele lui, iar uoale sau inrosit de la sangele lui Iisus care cursese pe ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din vechime

| Alexandra18mai a răspuns:

Iisus a fost rastignit,iar mama lui,Maria i-a pus sub picioare un cos cu oua, acel cos a vrut sa-l dea oamenilor care au decis sa-l rastigneascz, dar nu l-au acceptat.Cum oamenii i-au pus ace in picioare, sangelel i s-a scur pe oua si asa s-au facut ouale rosii.Dar acum oamenii folosesc mai multe culori, dar culorile semnifica: Roşu - simbol al sângelui, soarelui, focului, dragostei şi bucuriei de viaţă.
Negru - absolutism, statornicie, eternitate.
Galben - lumină, tinereţe, fericire, recoltă, ospitalitate.
Verde - reînnoirea naturii, prospeţime, rodnicie, speranţă.
Albastru - cer, sănătate, vitalitate.
Violet - stăpânire de sine, răbdare, încrederea în dreptate.
Iar prnamentele: - linia dreaptă verticală - simbolizează viaţa.
- linia dreaptă orizontală - simbolizează moartea.
- linia dublă dreaptă - simbolizează eternitatea.
- linia cu dreptunghiuri - simbolizează gândirea şi cunoaşterea.
- linia uşor ondulată - simbolizează apa, purificarea.