| RelaxalR a întrebat:

De unde vine tradiția cu masa(mâncare) dintre ani? Sau care este baza acestui obicei?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o traditie, doar ca nu poti sta treaz toata noaptea consumand alcool pe stomacul gol, de aceea s-a introdus si mancarea.
De multe ori mancarea este ca o cina doar ca mancata in miez de noapte.

In orice caz, revelionul este serbat in miez de noapte mai mult in Europa, ca-n America, Canada si Australia, lumea se culca dupa miezul noptii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Baza tradiție e că la orice sărbătoare, petrecere se mănâncă. E liantul social al specie noastre.

| Ganderoaica a răspuns:

De la francezi.