| andrella a întrebat:

De unde vine traditia asta de Paste cu Iepurasul?

2 răspunsuri:
| Totenkampf a răspuns:

De la zeita asiro-babiloniană (și nu numai, în mitologia feniciană Astarte) Iștar (Ishtar) ce are ca simboluri oul și iepurele ce vor să reprezinte fertilitatea și însămânțarea. De remarcat ar fi asemănarea cu "Easter" ("Paște" în engleză)

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Eu imi aduc aminte o poveste, off parca a fost ieri.
Profa de religie ne spunea cum Isus Hristos era pe cruce si nu stiu cine a trecut cu niste oua pe sub picioarele lui si a curs sange pe oua si ouale s-au facut rosii
Poveste ca scoasa din gura unei babe de 80 de ani