| BuricDeEdi69 a întrebat:

De vanzare-ti e gainusa ceea... mai baiete?
In aceasta propozitie ce caz si ce functie sintactica are gainusa.

Răspuns Câştigător
| xSmiile a răspuns:

"Gainus"are f.s. de subiect in caz Nominativ. NU CONTEAZA daca in fata este verbul copulativ "a fi". Daca ati pune cuvintele propozitiei in ordine, sa zicem... mai uzuala, ar fi ceva de genul: Gainusa aceea e de vanzare... mai baiete? Cu alte cuvinte doar pentru ca e dupa verbul "a fi" nu inseamna ca e nume predicativ neaparat. Si sa zicem ca ar fi nume predicativ, atunci cine e subiectul? FIECARE fraza are subiect.
Raspunsul corect e:
gainusa= f.s. de subiect in caz Nominativ

5 răspunsuri:
| elysi a răspuns:

Nominativ, subiect

| iSimo a răspuns:

Nume predicativ, nominativ! apare "e"

| vali123123 a răspuns:

Nume predicativ in nominativ (funda?)

| Silviu_Razvan_1998 a răspuns:

Gainusa=caz nominativ, f.s. Nume predicativ ( sta pe langa "a fi " )

| Amylove11 a răspuns:

Are functia de nume predicativ clar, deoarece are in fata un verb copulativ "e" caz N