| Veronica_Topuzu_1976 a întrebat:

Ce functie sintactica are adverbul relativ 'care'?

Răspuns Câştigător
| Ellena20 a răspuns:

Hei.

Depinde de context, de exemplu:

1. Am vizitat locul care mi-a placut foarte mult. ( Aici are functia sintactica de Subiect, inlocuind cuvantul "care" din propozitia ATRIBUTIVA)

2. Problema care copil va merge a fost banala. ( Aici, "care" are functia sintactica de Atribut Adjectival deoarece determina substantivul "copil" din propozitia ATRIBUTIVA )

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Care" NU este adverb relativ, ci PRONUME relativ. Adverb relativ, in limba romana, NU exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Cum sa nu existe adverb relativ? Inainte de a fi atat de categoric, consulta gramatica limbii romane. Vei vedea ca 'unde, cand, cum' sunt adverbe relative.

| Fridăm a răspuns:

'' Care '' nu este adverb relativ, ci pronume relativ.

| maria6 a răspuns:

Pronumele relativ "care" poate avea mai multe functii sintactice. Pe langa subiect, care a fost amintit deja,
poate fi complement direct, indirect (fiind precedat de prepozitii): Copilul pe care l-am vazut e fratele ei. (pe care=complement direct)
Copilului caruia i-am dat cartea ii este frig. (caruia=complement indirect) etc.

| roberta7087 a răspuns:

In cele mai multe cazuri este subiect