| mi22 a întrebat:

Ce inseamna functie sintactica si morfologie

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți dau un exemplu, în felul acesta, vei ști să-ți analizezi propozitiile tale.

Fata cântă.
ANALIZA SINTACTICĂ
fata- subiect exprimat prin substantiv comun simplu, gen fem, nr.sg, caz N, articulat cu articol hotarât "a"
ANALIZA MORFOLOGICĂ
fata- subst. comun simplu, gen F, nr.sg, caz N, aticulat cu articolul hotarat "a", functia sintactică subiect.

| Irinα a răspuns:

Functia sintactica reprezinta partea de propozitie a unui cuvant dintr-o anumita propozitie. exempu:subiec, predicat, atribut, iar mofologia este parte a gramaticii care se ocupa cu studiul regulilor de modificare a formei cuvintelor in diferitele lor intrebuintari. Cu alte cuvinte... studiaza partile de vorbire. Cand observam valoarea morfologica, observam ce este cuvantul respectiv in enuntul dat ca parte de vorbire.

| PedoFrog a răspuns:

Valoare morfologica-cand este verb, substantiv, pronume etc.
functie sintactica-cand este subiect, predicat, complement, atribut etc.